گارتنر: شرکت‌های آی تی ۲۵۱.۷ دلار را صرف برون سپاری عملیات خود می‌کنند

گارتنر: شرکت‌های آی تی ۲۵۱.۷ دلار را صرف برون سپاری عملیات خود می‌کنند

همکاران سیستم- موسسه پژوهشی گارتنر اعلام کرده است فرایند برون سپاری عملیات آی تی در سراسر جهان روند رو به رشدی به خود گرفته است. براساس برآوردهای گارتنر در سال ۲۰۱۲ شرکت‌های و سازمان‌های فعال در صنعت آی تی حدود ۲۵۱.۷ میلیارد دلار از سرمایه خود را صرف انجام عملیات برون سپاری خواهند کرد.

گارتنر پیش بینی کرده است که برون سپاری عملیات آی تی در سال ۲۰۱۲ در مقایسه با سال گذشته حدود ۲.۱ درصد رشد خواهد داشت. سال گذشته میلادی، شرکت‌ها وسازمان‌های فعال در صنعت آی تی در سراسر جهان حدود ۲۴۶.۶ میلیارد دلار از سرمایه خود را صرف برون سپاری عملیات خود کرده بودند. برون سپاری (outsourcing) بدین معنا است که یک شرکت برخی از فرایند‌ها و عملیات تجاری خود را به صورت قراردادی به یک شرکت دیگر واگذار می‌کند.
براساس این گزارش، گارتنر پیش بینی کرده است که در سال جاری صنعت پردازش ابری بیشترین رشد در زمینه عملیات برون سپاری را خواهد داشت. برآوردهای این موسسه نشان می‌دهد حجم خدمات پردازش ابری در سال ۲۰۱۲ با ۴۸.۷ درصد رشد در مقایسه با سال گذشته به رقم ۵ میلیارد دلار خواهد رسید. حجم این خدمات در سال گذشته ۳.۴ میلیارد دلار برآورد شده بود.
بخش برون سپاری مراکز و پایگاه‌های داده نیز از دیگر بخش‌های مهم بازار برون سپاری صنعت آی تی است که سال گذشته رشدی ۳۴.۵ درصدی را تجربه کرد، اما در آغاز سال ۲۰۱۲ حدود یک درصد از رشد خود را از دست داد. بازار مراکز و پایگاه‌های داده هم اکنون شاهد تغییرات گسترده‌ای است. در حال حاضر فناوری‌های جدید جاری پایگاه‌های کنونی را می‌گیرند. پایگاه‌های جدید به شرکت‌های عرضه کننده خدمات پردازش و ذخیره داده اجازه می‌دهند نظر مشتریان جدیدی را جلب خود کنند. این پایگاه‌ها می‌توانند طیف وسیعی از مشتریان، از شرکت‌های بزرگ گرفته تا کسب و کارهای کوچک را جذب خود کنند. گارتنر همچنین پیش بینی کرده است عملیات برون سپاری بخش نرم افزارهای کاربردی نیز با دو درصد رشد به رقم ۴۰.۷ میلیارد دلار برسد.
گفتنی است مهم‌ترین فواید برون سپاری برای شرکت‌ها این است که تمرکز آن‌ها بر فعالیت‌های اصلی خود را بیشتر می‌کند و از طرف دیگر مشکل کمبود منابع مختلف از مجمله نیروی کار ماهر و متخصص در زمینه برخی فعالیت‌های برون سپاری شده را برطرف می‌کند.

لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

اخبار ICT در ایستنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ