۳ تا ۶ ماهگی،مناسب‌ترین زمان درمان تنبلی چشم است

پیشنهاد از طریق پیامک

رییس انجمن علمی اپتومتری ایران ضمن تاکید بر انجام معاینات چشمی نوزاد در بدو تولد و پس از آن در سنین ۳ تا ۶ ماهگی، عنوان کرد: ۳ تا ۶ ماهگی مناسب ترین زمان برای درمان تنبلی چشم است.

دکتر محمد آقازاده امیری با بیان اینکه شایع ترین علت مراجعه کودکان به اپتومتریست ها، تنبلی چشم است، اظهار کرد: با غربالگری که هر ساله بین سنین ۳ تا ۵ سالگی صورت می پذیرد، تعداد زیادی از موارد ابتلا مشخص می شوند.

وی ادامه داد: تنبلی چشم به معنای کاهش قدرت بینایی بدون هیچ گونه عیب پاتولوژیک است که می تواند به علت عیب انکساری و نمره چشم بالا اتفاق افتاده باشد یا به علت اختلاف نمره دو چشم و انحراف چشم فرد را گرفتار کند. همچنین ممکن است عوامل ارگانیک چون آب مروارید، افتادگی پلک و برخی سندروم ها نیز موجب تنبلی چشم شوند.

این اپتومتریست ضمن تاکید بر اینکه کودکان بایستی در ماه اول تولد و سپس در سه ماهگی مورد معاینه چشم قرار بگیرند، عنوان کرد: ۳ تا ۶ ماهگی بسیار حائز اهمیت است. اگر در سه ماهگی مشخص شود که کودک دچار انحراف چشم است باید سریعا تحت عمل جراحی قرار بگیرد تا چشم مستقیم شود و چشم نوزاد از نظر تطابق، دید بعد و تقارن به طور طبیعی رشد کند.

رییس انجمن علمی اپتومتری ایران اضافه کرد: ۳ تا ۶ ماهگی یک دوره اصلی در خصوص اصلاح تطابق و تقارن چشم محسوب می شود و اگر پس از این دوره اشکال چشمی پیش بیاید، یک سالگی، ۱۸ ماهگی و سپس ۳ سالگی برای تشخیص و درمان برخی عیوب چشمی از جمله تنبلی چشم بسیار مناسب هستند.

امیری ژنتیک، عوامل ارثی، عیوب انکساری، برخی عوامل محیطی و گروهی از بیماری ها چون آب مروارید را در بروز تنبلی چشم موثر دانست و گفت: آنچه مسلم است قبل از فرا رسیدن ۷ سالگی، پزشک سریع تر به نتیجه می رسد و امر درمان راحت تر صورت می پذیرد.

وی ادامه داد: البته این مسئله به آن معنا نیست که ۷ سالگی نقطه پایان درمان است. در حال حاضر در برخی موارد تنبلی چشم و افرادی که انحرافات گاه به گاه دارند که باعث افت دیدشان شده است را می توان در سنین ۲۰ تا ۳۵ سالگی نیز درمان کرد.

گردآوری این مطالب توسط جستجوگر خبری پورتال روز نو roozeno.com

ارسال پیامک به پورتال روز نو


roozeno – روز نو ، پورتال جامع و خبری ایرانیان سراسر جهان » مقالات و تازه های پزشکی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ