۱۲ خرداد؛اعلام اسامی نهایی کاندیداهای انتخابات شوراها

۳۰اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

Untitled-1-20.jpg

سخنگوی هیات نظارت بر انتخابات شوراها زمان پیش‌بینی شده برای اعلام اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده برای انتخابات شوراهای شهر و روستا را ۱۲ خرداد اعلام کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) عبدالرضا مصری، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ۹ اصل از اصول قانون اساسی را مربوط به شوراها ذکر کرد و گفت: در این قانون شرایطی برای کاندیداها و هم برای رای دهندگان ذکر شده است.

وی افزود: کاندیداها دو نوع شرط دارند، نوعی که باید واجد آن باشند مثل تابعیت ایران یا مدرک تحصیلی و شرایطی که نباید داشته باشند از جمله محکومیت کیفری موثر مثل فعالیت در تحکیم رژیم قبل، وابستگی به احزاب منحله ای که علیه نظام فعالیت کرده اند و نیز محکومین به ارتداد و حدود شرعی می گردد.

مصری در ادامه در تفاوت بین بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای شهر و روستا گفت: در مورد ریاست جمهوری و مجلس، شورای نگهبان احراز صلاحیت می کند ولی در انتخابات شوراها این احراز ملاک نیست و حداقل هایی تعریف شده لازم است تا شوراها شکل بگیرد.

وی افزود: از ۴ مرجع شامل قوه قضائیه و وزارت اطلاعات استعلام می گردد و اگر مورد علیه فرد نباشد اصل بر برایت است چرا که به طور مثال برای روستایی با ۱۰۰ تا ۲۰۰ خانوار، اگر سخت گیری شود، شورا شکل نمی گیرد، آنجا توانایی خواندن و نوشتن شرط است.

مصری تصریح کرد: نظارت در انتخابات شورا دو بخش است، یکی نظارت بر صلاحیت اشخاصی که کاندیدا می شوند و بخش دیگر نظارت بر صیانت از آرای مردم است از این رو برای ۶۶ هزار شعبه، ۱۱۰ هزار نفر از طرف هیئت نظارت تعیین شده اند.

وی گفت: با اطلاع رسانی های انجام شده از جمله از طریق صدا و سیما، انتخابات شورا هم مورد توجه مردم قرار دارد و شور و شوقی که بین مردم هست به همان میزان که برای منطقه خودشان وجود دارد با نگاه بزرگتر، به کل جغرافیای کشور است.

در این برنامه داود محمدی، سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات شوراها نیز با اشاره به تعیین بیش از ۱۰۰ هزار نفر ناظر بر صندوق های رای گفت: کلاسهای بسیار فشرده ای در آنها در نظر گرفته و ۱۳۰ هزار جزوه آموزشی هم توزیع شده است.

وی افزود: پس از دریافت استعلام از مراجع ۴ گانه، بررسی صلاحیت ها آغاز می گردد و کسانی که صلاحیت آنها تایید نشده باشد می توانند در ۲ مرحله اعتراض کنند.

محمدی زمان پایان رسیدگی های هیئت نظارت استانها را ۴ خرداد ذکر کرد و گفت: براساس توافق انجام شده قرار است تا ۱۲ خرداد، یعنی ۵ روز مانده به زمان تبلیغات، اسامی کاندیدهای تایید شده اعلام شود.

وی دربارهٔ سبب سپرده شدن کار تعیین صلاحیت کاندیداهای شوراهای شهر و روستا به مجلس شورای اسلامی گفت: شاید سبب آن ارتباط بیشتر و نزدیک تر نمایندگان با کسانی است که در این عرصه ثبت نام می کنند و نظارت هم می تواند جامع تر باشد.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *