آنچه هنگام خرید طلا باید بدانید

  عکس های جذاب امروز ارسال برای دوستان

جام جم آنلاین: اغلب اشخاص به هر حال یک‌بار هم که شده، به مناسبتی سر و کارشان به خرید زیورآلاتی از جنس طلا کشیده خواهد شد. اگر اطلاعات اولیه آن را ندارید، ممکن است دانستن برخی موارد پی آمده مفید باشد.

عیار، واحد سنجش مقدار خلوص طلاست که تا ۲۴ واحد متغیر است.

چون طلا فلزی نرم است و در معرض آسیب، برای مقاوم کردنش آن را با فلزات دیگر همچون نیکل، پالادیوم، نقره، روی و… ترکیب می‌کنند.

جز طلای ۲۴ عیار، طلاهای دیگر مثل طلای ۱۸ عیار، آلیاژی از طلا محسوب می‌شوند.

رنگ طلا بسته به میزان خلوص و عنصری که با آن ترکیب شده متفاوت است.

غیر از طلای ۱۸ عیار، انواع دیگر طلا بر اساس نوع فلز ترکیبی عبارتند از: «طلای زرد» آمیخته با نقره و مس، «طلای سفید» مرکب با پالادیوم، «طلای صورتی» همراه با مقداری مس است و «طلای سبز» از ترکیب طلای خالص با روی، نقره و مس به دست می‌آید.

«طلای سفید» طبیعی، به رنگ خاکستری است که به منظور سفید جلوه کردن آن با روکشی از رودیوم همراه شده است.

رودیوم بسته به شیوه استفاده از یک سال تا چند ماه بیش از آن سفیدی خود را حفظ کرده، بر اثر ساییدگی از بین می‌رود.

اگر طلاجاتی که قصد خریدشان را دارید با جواهرات و سنگ‌های قیمتی تزیین شده‌اند، دقت کنید که سه ویژگی اصلی شفافیت، نوع تراش ‌خوردن و وزن آنها جزو عامل‌های اثرگذار بر کیفیت و قیمت‌گذاری آنها به شمار می‌رود؛ هر چند عوامل فرعی دیگری چون زیبایی ظاهر، هماهنگی رنگ و چینش و… نیز بر قیمت‌شان دخیل است.

همواره فاکتور خرید جواهرات را از فروشنده بخواهید و آن را در جایی امن قرار دهید.

برای خرید طلا و جواهر، بخصوص سنگ‌های قیمتی، حتما از فروشندگان دارای پروانه کسب خرید کنید که اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر بر کارشان نظارت دارد.

با این کار در صورتی که پس از خریدتان به تقلب یا ارزش و عیاری کمتر از مدعای فروشنده پی ببرید، می‌توانید فاکتور خرید و جنس خریداری شده را به اتحادیه مذکور ببرید تا پس از تائید کارشناسانه، نه‌تنها مابه‌التفاوت آن را دریافت کنید، بلکه با فروشنده خاطی نیز برخورد شود.

گردآوری : پایگاه اینترنتی ممتازنیوز

تاریخ نشر سه شنبه ۲۸ شهریور   مشاهده : ۱۱۲   | بازدید از صفحه اول


مهارتهای زندگی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *