امضای ۱۲ میلیارد دلار قرارداد تازه نفتی در شرایط تحریم

۲۰م آذر ،

چکیده: معاون وزیر نفت با اشاره به امضای بیش از ۱۲ میلیارد دلار قرارداد تازه پتروشیمی با شرکت‌های داخلی و خارجی در شرایط تحریم، اعلام کرد: به زودی از بسته‌های تازه سرمایه‌گذاری پتروشیمی برائ مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی رونمایی می‌شود.

عبدالحسین بیات با بیان اینکه به زودی از بسته‌های تازه سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران رونمایی می گردد، گفت: بخش عمده این بسته‌های سرمایه گذاری مربوط به صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه حجم و بار مالی این بسته‌های سرمایه گذاری بین ۲۰ میلیون دلار تا چهار میلیارد دلار است، تصریح کرد: هم اکنون آخرین ارزیابی‌های فنی، مالی و اقتصادی این بسته‌های سرمایه گذاری در حال انجام است و به زودی به سرمایه گذاران داخلی و خارجی عرضه می گردد.

 

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه تحریم‌های بین‌المللی منجر به توقف ساخت و توسعه صنعت پتروشیمی کشور نشده است، اظهار داشت: امضای قراردادهای تازه در شرایط تحریم هم حاکی از این واقعیت است.

 

این مقام مسئول با یادآوری اینکه در یکسال قبل بیش از ۱۲ میلیارد دلار قرارداد تازه در صنعت پتروشیمی ایران با سرمایه گذاران داخلی و خارجی امضا شده است، بیان کرد: حتی در بعضی از این قراردادها، محل تامین منابع مالی هم به طور کامل نهایی شده است.

 

وی با اشاره به این موضوع کە از ۱۲ میلیارد دلار قرارداد تازه پتروشیمی امضا شده تاکنون منابع مالی ۷ میلیارد دلار توسط بانک‌های داخلی تامین شده است، تاکید کرد: در شرایط فعلی صنایع پتروشیمی یکی از صنایعی است که دارای ریسک پایین سرمایه‌گذاری، حاشیه سود مطمئن و توجیه اقتصادی است.

 

بیات در ادامه با بیان اینکه توافق‌ها و قراردادهایی هم با صندوق توسعه ملی برائ امضای قراردادهای تامین منابع مالی بعضی از طرح‌ها و پروژه‌های اولویت دار صنعت پتروشیمی امضا شده است، تاکید کرد: بعضی از مشکلات فروش در صنایع تکمیلی پتروشیمی وجود دارد کە استفاده از راهکارهایی همچون فروش اعتباری خوراک می تواند گره گشای این مشکلات باشد.

 

این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین خواستار گشایش اسناد اعتباری ریالی توسط بانک‌های داخلی برائ طرح‌های اولویت دار پتروشیمی شد و خاطرنشان کرد: اگر بانکها برائ توسعه پتروشیمی جلو بیایند، سخت ترین تحریم‌های مالی و بانکی خارجی هم نمی‌تواند توسعه پتروشیمی را متوقف کند.

 

بیات همچنین از وجود ذخایر عظیم نفت و گاز طبیعی به عنوان یک مزیت سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی یاد کرد و افزود: نزدیکی به بازارهای بزرگ مصرف در چین و هند، اسکله و ترمینال‌های صادراتی در خلیج فارس و دسترسی به آب‌های آزاد، توان بالای پیمانکاری و نیروی انسانی متخصص از دیگر مزیت‎های در این صنعت اشتغال آفرین است


ارانیکو – آخرین خبرها و مقالات
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ