این نوشیدنی سالم عمرتان را بسیار می کند

۱۰م آذر ،
ممتاز نیوز: کفیر از پوکی استخوان نیز جلوگیری می‌کند و در تنظیم فشار خون نیز نقش عمده‌ای دارد.
به گزارش ممتاز نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، کارشناس صنایع غذایی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد در خصوص نوشیدنی کفیر و ارزش غذایی آن اظهارداشت: کفیر نوعی نوشیدنی است کە از مجموعه‌ای از باکتری‌های زنده و مفید برائ بدن تشکیل شده بطوریکه دانشمندان راز سودمندی کفیر را برائ سیستم ایمنی و گوارش وجود این باکتری‌ها می‌دانند.
 
علی اکبر کمالی با بیان این که مخمرهای موجود در آن قادر به ساخت اسید فولیک است، افزود: کمبود اسید فولیک در خانم‌ها بویژه خانم‌های باردار شایع است. این محصول معجزه آسا در پیشگیری و درمان بیماری‌ها بسیار مفید است.
 
وی در خصوص خواص درمانی کفیر خاطرنشان کرد: اصلاح سیستم گوارش در زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیک، افزایش حرکات روده و درمان یبوست، جلوگیری از بیماری پوکی استخوان، درمان آلرژی‌ها، درمان اسهال و ضد عفونی کردن محیط روده از مهمترین خواص این نوشیدنی است.
 
این کارشناس صنایع غذایی در ادامه درمان بیماری عدم تحمل لاکتوز در کسانی کە نمی‌توانند شیر بخورند را از دیگر خواص کفیر دانست و افزود: درمان بیماری‌های گوارشی، درمان فشار خون و درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی یا هایپر اکتیویتی از دیگر خواص این ماده غذایی است.
 
وی با اشاره به این که کفیر سرشار از ویتامین‌های گروه ب مانند نیاسین، پیردوکسین و اسید فولیک، غنی از کلسیم، فیبر و پروتیئن است، عنوان کرد: کفیر نوشیدنی مؤثر در زیبایی پوست، مقاوم کردن سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل بیماری زا، ممانعت از نفخ روده‌ای، ممانعت کننده از اثر پرتودهی رادیولوژیک و هضم راحت‌تر شیر و جذب بهتر مواد مغذی موجود در آن است.
 
کمالی با اشاره به ارزش تغذیه‌ای کفیر اظهار داشت: از آنجا که کفیر از فرآورده‌های شیری می‌باشد، بنابراین ارزش تغذیه‌ای شیر را داراست و به سبب وجود باکتری و مخمر لاکتیک خواص درمانی بسیاری را شامل می‌شود.
 
وی با اشاره به روش نگهداری کفیر گفـت: نکته مهم زمان مصرف کفیر است کە باید باکتری‌های آن به اندازه کافی زنده و فعال باشن، در تولید محصول، به مصرف کنندگان تأکید می‌شود کە آن را در یخچال نگهداری کنند چون در صورت نگهداری در خارج از یخچال باکتری‌ها فرصت تکثیر پیدا می‌کنند.
 
کمالی در پاسخ به این که آیا همه اقشار جامعه اعم از کودکان، نوجوانان، سالمندان، زنان باردار، شیرده می‌توانند از آن استفاده کنند و یا مصرف آن به گروه خاصی محدود می‌شود؟ اظهار کرد: همه سنین بخصوص زنان شیرده و باردار می‌توانند از این نوشیدنی استفاده کنند. از طرفی به سبب اینکه ارگانیسم‌های کفیر قابلیت تجزیه لاکتوز شیر را دارند، بنابراین پیشنهاد می‌شود اشخاص مبتلا به عدم تحمل لاکتوز (که نمی‌توانند شیر را هضم کنند) کفیر را جایگرین شیر کنند.
 
این کارشناس صنایع غذایی در پایان عنوان داشت: کفیر یک محصولی است کە در راستای سالم سازی سبب طول عمر، بهبود سیستم گوارشی و مانع تکثیر باکتری‌های ترشح کننده سموم کە پوست و مو را خراب می‌کنند، می‌شود بنابراین اشخاصی کە کفیر مصرف می‌کنند پوست و موی سالم تری دارند. کفیر همچنین از پوکی استخوان نیز جلوگیری می‌کند، کفیر در تنظیم فشار خون نیز نقش عمده‌ای دارد، اما تا کنون اطلاعاتی مبنی بر تأثیرات منفی کفیر بر سلامتی گزارش نشده است.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ