تازه‌ترین آمار مطالعه ما ایرانی‌ها/ چقدر کتاب؟ چقدر اینترنت؟

۰۷م اسفند ،

به گزارش خبرآنلاین، منصور واعظی در این مراسم رونمایی که با حضور رییس کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار شد، گفت: یکی از اتفاقات ارزشمند چند سال اخیر، از بین رفتن این توهم بوده که مردم ایران اهل مطالعه نیستند. این اتهام به مرور برطرف شده و امروز کمتر کسی از آن صحبت می‌کند. گزیده ای از اظهارات این مسئول فرهنگی را در ادامه می خوانید:

– طبق آخرین سنجشی که اردیبهشت ماه امسال انجام دادیم، سرانه مطالعه هموطنان ۷۵ دقیقه بوده که بیش از ۱۵ دقیقه‌اش به کتاب اختصاص داشته است. در سال ۹۰ هر ایرانی ۲ و نیم جلد کتاب خوانده و بیش از ۲۱ دقیقه از این آمار به مطالعه قرآن و ادعیه اختصاص داشته و مابقی هم به مطالعه نشریه و مطالعه در فضای مجازی پرداخته شده است.

– در ۴ سال اخیر با بررسی‌ها مشخص شده است که گرایش به مطالعه در فضای مجازی هر روز در حال افزایش است. این موضوع بین جوانان کشور شتاب بیشتری دارد. سنجش‌ها حتی نشان می‌دهند که میزان مطالعه نوجوانان هم در فضای مجازی نسبت به مطالعه مکتوب بیشتر شده است.
 

– اگر بخواهیم به واقعیت بپردازیم، باید بگوییم که جامعه به سمت فضای مجازی حرکت می‌کند. ما هم به عنوان متولیان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اگر رسالتی دربارهٔ مطالعه مردم داریم، باید به این موضوع توجه داشته باشیم. یکی از سنجش‌هایی که در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور انجام می‌دهیم، این است که ۱۰۰ کتابی که در طول سال بیشترین میزان امانت را به خود اختصاص داده‌اند، معرفی می‌کنیم. در سال اولی که وارد نهاد شده بودیم، یعنی ۶ سال پیش، فهرستی که از این ۱۰۰ کتاب تهیه شده بود، راضی کننده نبود و به نظر می‌رسید مطالعه مردم در جهت اهداف و گرایش‌های دینی جامعه و انقلاب نبود.
 

– در آخرین سنجشی که در این زمینه انجام دادیم، بیش از ۵۰ درصد کتاب‌های فهرست، عناوینی بودند که طی ۲ تا ۳ سال اخیر انتشار یافته‌اند و باقی کتاب‌ها هم انصافا کتاب‌های خوب و با کیفیتی بودند. به این ترتیب احساس می‌شود با برنامه‌ریزی مناسب و بدون هیچ اجباری، مطالعه مفید در کشور در حال شکل‌گیری است.

در این مراسم حجت الاسلام آقا تهرانی نیز در سخنانی گفت: برنامه‌های نرم‌افزاری از امکانات دنیای امروز می باشند که به واسطه آن‌ها می‌توان انسان‌ها را به مسیر هدایت رهنمون کرد اما به همین میزان هم این نرم‌افزارها می‌توانند ابزار شیطان باشند. آنطور که روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور گزارش داد، وی در ادامه افزود: من به عنوان یک بچه طلبه سعی می‌کنم حمایت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس را به این سو متوجه کنم و از کاری دریغ نکنم. این مراسم در یک سالن کوچک در حال برگزاری است. معمولا کارهای بزرگ به همین صورت‌اند و در مکان‌های کوچک انجام می‌شوند. بنابراین از این کوچک بودن‌ها نترسید چون کارهای بزرگ در هر صورت خود را نشان خواهند داد. وی افزود: ولایت فقیه واقعا یکی از نعمت‌های ارزشمند الهی است؛ گرچه ما قدرش را نمی‌دانیم. در حکایات داریم که یک ماهی کوچک به مادرش گفت این آب که می‌گویند کجاست؟ مادرش گفت بگذار از آب که بیرون افتادی خودت متوجه خواهی شد. این داستان، حکایت ماست که یا قدر ولایت را نمی‌دانیم یا به آن بی‌توجه‌ایم؛ به ویژه خواص جامعه. مشخصا به خودم اشاره دارم که هرچه بیشتر در ولایت غرق می‌شویم، کمتر درک‌اش می‌کنیم.

در این مراسم، از پایگاه ایران نمایه، پایگاه پژوهشی فرهنگی ۱۴ شمس و پایگاه ولایت فقیه همراه با نرم افزار جامع «لوح کریم» رونمایی شد.

۶۰۶۰

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *