جعل سخنان آیت‌الله بروجردی دربارهٔ نواب صفوی از زبان سیدهادی خسروشاهی

۲۷م دیماه ،

 حجت‌الاسلام والمسلمین هادی خسروشاهی دربارهٔ ادعای بعضی اشخاص مبنی بر مردودیت جمعیت فدائیان اسلام نزد آیت‌الله بروجردی گفت: بعضی چنین سخنانی را جعل کردند و این تعبیرات، تعبیرات یک مرجع نیست.
حجت‌الاسلام سید هادی خسروشاهی از اساتید حوزه و دانشگاه  دربارهٔ ادعای صادق طباطبایی در کتاب خاطراتش مبنی بر مردودیت «جمعیت فدائیان اسلام» نزد آیت‌الله بروجردی اظهار داشت: آقای طباطبایی به سبب اینکه سبب که فرزند آیت‌الله سلطانی استاد ما بودند و مدتی در قم زندگی کردند به مسائلی آشنا می باشند ولی در همه مسائل اطلاعات ندارند و سن او ایجاب نمی‌کند که چنین اطلاعاتی در رابطه با آیت‌‌الله بروجردی داشته باشند.

وی افزود: شهید نواب صفوی در حوزه علمیه قم فعالیت وسیعی داشت. آیت‌الله بروجردی بسیار راضی به فعالیت شهید نواب صفوی نبود اعتقاد داشتند طلاب باید درس بخوانند. اما شهید نواب صفوی هر روز در مدرسه فیضیه، صحن مطهر حضرت معصومه(ع)، مسجد مطهری و جای مختلف شهر قم سخنرانی می‌کرد به گونه‌ای که وقتی شهید نواب صفوی به خیابان می‌آمد ۳۰ ـ ۴۰ جوان مانند آقای شجونی اطراف ایشان حلقه درست می‌کردند.

نویسنده کتاب «فدائیان اسلام، تاریخ، عملکرد، اندیشه» ادامه داد: حرکت شهید نواب صفوی حرکت انقلابی جوانانه‌ای بود که آن زمان در میان طلاب جوان بروز کرده بود و آیت‌الله بروجردی مانند آیت‌الله حائری‌یزدی باور به حفظ حوزه داشتند و معتقد بودند طلاب باید درس بخوانند.

وی اظهار داشت: ایادی رژیم و متحجران حوزه علمیه چنین وانمود می‌کردند که امثال نواب صفوی نمی‌گذارند، طلبه‌ها درس بخوانند در حالی که این امر صحت نداشت. این تبلیغات سبب شد که آیت‌الله بروجردی با حرکت شهید نواب صفوی موافق نباشند.

خسروشاهی گفت: گروهی از اشخاصی که خود را به آیت‌الله بروجردی منتصب می‌کردند -و من اسم آن را نمی‌برم- خواستند در مجلس شورای اسلامی دور اول شرکت کنند اما بعضی‌ها افشا‌‌گری کردند و اعتبار‌نامه آنان رد شد.

نویسنده کتاب «فدائیان اسلام، تاریخ، عملکرد، اندیشه» ادامه داد: اشخاصی از حوزه بودند که مرحوم واحدی و بعضی دیگر از اعضای فدائیان اسلام را با چوب و چماق کتک زدند و آنها را از مدرسه خارج کردند.

وی گفت: شایعات بسیاری در رابطه با روابط شهید نواب صفوی با مراجع وجود دارد که در صورتی که چنین نبود. آیت‌الله صدر، آیت‌الله خوانساری و در کل روحانیت مترقی، هوادار شهید نواب صفوی و خواستار تغییرات بودند. همچنین آیت‌الله کاشانی نواب را از فرزندان خود می‌دانست.

خسروشاهی ادامه داد: بعضی اصحاب آیت‌الله بروجردی بسیار مایل نبودند که به نواب میدان بدهند اما چنین سخنی که آیت‌الله بروجردی بگویند «افرادی مانند نواب صفوی می‌خواهند شاه شوند» در شأن آیت‌الله بروجردی نیست و چنین سخنانی را بعضی جعل کردند و این تعبیرات، تعبیرات یک مرجع نیست.

وی در پایان گفت: آیت‌الله بروجردی موافق نوع حرکت شهید نواب نبودند اما معتقدم مطلب صادق طباطبایی صحت نداشته و جزو شایعاتی بود که در اذهان وجود داشت.

 صادق طباطبایی خواهرزاده امام موسی صدر در کتاب خاطرات سیاسی- اجتماعی خود نوشته است: «در یکی از روزهای بهار سال ۱۳۳۱ که نوجوانی ۹ ساله بودم، گروهی از طلبه‌های جوان و سیاسی از تهران عازم قم شده بودند تا با آیت‌‌الله بروجردی دیدار کنند. طلبه جوانی که بعد‌ها فهمیدم نواب صفوی بود، سخنان تندی ایراد می‌کرد که هیچ چیز از آن در خاطرم نمانده است. بعد‌ها خبردار شدم که نواب و یارانش قصد دیدار با آیت‌الله بروجردی را داشتند که ایشان آن‌ها را نپذیرفته بودند. از پدرم شنیدم که چند روز بعد که اصحاب آیت‌الله بروجردی، از جمله پدرم در محضر ایشان بودند، یکی از بزرگان و از مدرسان حوزه (ظاهرا پدر آیت‌الله فاضل لنکرانی) سبب این رفتار را از آقای بروجردی سؤال کرده و می‌پرسد چرا این اشخاص را که خواهان حکومت اسلامی می باشند، نپذیرفتید؟ ایشان در جواب می‌گویند: این آقایان می‌خواهند شاه را بردارند ولی امثال شما را به جای او بگذارند. شخص دیگری (ظاهراً مرحوم آیت‌الله کبیر) که از علمای بزرگ و فقهای برجسته بوده است می‌پرسد، مگر چه اشکالی دارد؟ آیت‌الله بروجردی در جواب می‌گویند: اشکال بزرگ این امر در اینجاست که شاه با اسلحه توپ و تفنگ به جان مردم می‌افتد، با این اسلحه می‌شود مقابله کرد ولی اگر شما به جای او نشستید، اسلحه شما ایمان و عقاید مردم است که به جان مردم می‌اندازید. با این اسلحه نمی‌توان به راحتی مقابله کرد و لذا دین و ایمان مردم به بازی گرفته می‌شود.»

۶۲۳۰۳/

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ