عوارض عجیب کمبود ویتامین B12

۱۸م دیماه ،

انواع گوشت‌ها مانند گوشت قرمز، مرغ یا ماهی همراه خوراکی‌هایی مانند شیر، لبنیات و تخم مرغ منبع خوبی برائ دریافت ویتامین B12 می باشند. از سوی دیگر، سبزیجات و عسل، نمی‌توانند این ویتامین حیاتی را در بدنمان تأمین کنند و به همین سبب بیشتر کسانی کە رژیم گیاه‌خواری دارند از کمبود ویتامین B12 رنج می‌برند اما اگر رژیم گیاه‌خواری دارید، می‌توانید از خوراکی‌های غنی‌شده با این ویتامین استفاده کنید.

ممتازنیوز: کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان ایلام گفت: اگر در کنار خستگی‌های

 پی‌درپی، مشکلات دیگری مانند کاهش وزن، اسهال، نفخ و دل‌پیچه، عدم تعادل در راه رفتن، تهوع و استفراغ هم وجود داشته باشد و زبان بیش از اندازه سرخ باشد، بدون شک بدن از کمبود شدید ویتامین B12 رنج می‌برد. ویتامین B12 بیشتر در منابع حیوانی یافت می‌شود اما گاهی ما نمی‌توانیم تنها با خوردن غذاهای حاوی این ویتامین، نیاز بدنمان را تأمین کنیم.

به گزارش وب دا، علیمردانی افزود: اگر بدن شما از کمبود ویتامین B12 رنج نبرد، می‌تواند به اندازه کافی، گلبول‌های قرمز سالم را تولید کند. از طرف دیگر، کمبود این ویتامین در بدن، به معنای کاهش تولید گلبول‌های قرمز و ابتلا به کم‌خونی است.

وی تاکید کرد: اشخاصی کە از کمبود این ویتامین رنج می‌برند، مشکلاتی مانند حواس‌پرتی، زوال عقل و عدم تمرکز به سراغشان می‌آید کە گاهی در صورت پیشرفت بیماری، امکان درمان هم برائ چنین بیمارانی از بین می‌رود.

وی ابراز داشت: یکی از مهم‌ترین و نگران‌کننده‌ترین مشکلات ناشی از کمبود ویتامین B12 در بدن، ابتلا به بیماری‌های ذهنی است. بسیاری از اشخاصی کە از کمبود این ویتامین رنج می‌برند، مشکلاتی مانند حواس‌پرتی، زوال عقل و عدم تمرکز به سراغشان می‌آید کە گاهی در صورت پیشرفت بیماری، امکان درمان هم برائ چنین بیمارانی از بین می‌رود. کمبود ویتامین B12 می‌تواند منجر به ضعف استخوان‌ها و آسیب رسیدن به پایانه‌های عصبی هم بشود.

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت استان خاطر نشان ساخت: انواع گوشت‌ها مانند گوشت قرمز، مرغ یا ماهی همراه خوراکی‌هایی مانند شیر، لبنیات و تخم مرغ منبع خوبی برائ دریافت ویتامین B12 می باشند. از سوی دیگر، سبزیجات و عسل، نمی‌توانند این ویتامین حیاتی را در بدنمان تأمین کنند و به همین سبب بیشتر کسانی کە رژیم گیاه‌خواری دارند از کمبود ویتامین B12 رنج می‌برند اما اگر رژیم گیاه‌خواری دارید، می‌توانید از خوراکی‌های غنی‌شده با این ویتامین استفاده کنید.

علیمردانی افزود: اگر احساس می‌کنید کە بدنتان با علایم کمبود ویتامین B12 مواجه است، پزشک مرتبط را در جریان بگذارید و از او بخواهید کە برائتان یک آزمایش خون بنویسد. انجام دادن آزمایش خون، ساده‌ترین راه برائ تشخیص کمبود این ویتامین در بدن است و اگر هم کە این کمبود، بسیار زود تشخیص داده شود با یک رژیم غذایی ساده می‌توان از پس آن برآمد.

وی تصریح کرد: بعضی از داروها می‌توانند دریافت و جذب ویتامین B12 را در بدنتان مختل کنند. بنابراین، بهتر است کە با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کنید تا در صورت نیاز، رژیم غذایی یا مکمل‌های ویتامین را برائتان تجویز کند.

کارشناس مسئول تغذیه مرکزبهداشت استان ایلام یادآور شد: بعضی از اشخاص می‌توانند با خوردن انواع گوشت‌ها، کمبود این ویتامین را در بدنشان جبران کنند اما بعضی‌ها مجبورند کە در کنار رعایت رژیم غذایی، قرص‌های مکمل ویتامین را هم مصرف کنند. معمولاً پزشکان برائ اشخاصی کە از کمبود شدید ویتامین B12 رنج می‌برند، مصرف روزانه یا هفتگی قرص و آمپول‌های این ویتامین را تجویز می‌کنند. همچنین بدن تمام اشخاص بالای ۱۴ سال به حداقل ۴/۲ میکروگرم از این ویتامین در طول روز نیاز دارد. نیاز خانم‌های باردار و شیرده بیشتر از این میزان است کە با تشخیص پزشک، از طریق رژیم غذایی، خوردن قرص مکمل یا تزریق آمپول، این نیازشان برطرف می‌شود.

علیمردانی بیان داشت: این کمبود ویتامین B12 سبب بروز مشکلات جسمی، روانی، برائ فرد می گردد و مقاومت بدن فرد را در مقابل بیماریها کاهش می دهد. بنابراین ضرورت گنجاندن ویتامین B12 در برنامه های غذایی مردم بویژه سالمندان ضروری خواهد بود.

باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ