مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها ۳۰ سال طول می‌کشد

سلامت > عمومی– گروه دانش و سلامت- حمید ضیایی‌پرور:
معاون وزیر بهداشت در اظهاراتی عجیب و شگفت‌انگیز نسبت به کندی روند بازسازی بیمارستان‌ها در تهران انتقاد کرد.

وی گفت: با ادامه روند کنونی ممکن است جایگزینی بیمارستان‌های فرسوده چندین سال به‌طول انجامد. دکتر حسن امامی رضوی افزود: پیش از این برآورد شده بود که اعتباری بالغ بر شش هزار میلیارد تومان لازم است تا مقاوم‌سازی‌ بیمارستان‌ها در کل کشور صورت گیرد اما به‌دلیل کمبود اعتبارات و محدودیت منابع، روند مقاوم‌سازی‌ و جایگزینی بیمارستان‌های فرسوده اکنون خیلی کند است؛ به‌طوری که شاید در حال حاضر سالانه تنها دو تا سه درصد بیمارستان‌ها جایگزین می‌شوند.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که متولی و ناظر اصلی بازسازی بیمارستان‌ها در تهران و کل کشور، خود وزارت بهداشت است. به‌نظر می‌رسد جای انتقاد‌کننده و انتقاد‌شونده عوض شده است، درحالی‌که هفت سال از عمر دولت می‌گذرد و مسئولان وزارت بهداشت زمان و امکانات کافی برای بازسازی بیمارستان‌های فرسوده در اختیار داشتند و می‌توانستند با همسویی مجلس اصولگرا، بودجه‌های کافی برای بازسازی بیمارستان‌های کشور به‌دست بیاورند.

اکنون در آستانه سال پایانی دولت، نه‌تنها وضعیت بیمارستان‌های کشور ارتقا نیافته بلکه بروز برخی رخدادهای ناگوار مانند زلزله آذربایجان شرقی نشان داد که بیمارستان‌های ساخته شده و نوساز به صورت غیراصولی و غیرایمن ساخته شده‌اند به‌گونه‌ای که بر اثر یک زلزله ۶٫۳ریشتری دو بیمارستان اهر و هریس از سرویس خارج شده و خود نیازمند کمک و امداد شدند!

اما جالب‌ترین بخش اظهارات معاون وزیر بهداشت، استناد به ساخت ۳۰۰سوله مدیریت بحران توسط شهرداری تهران در پایتخت است که به گفته وی در تمام این نقاط امکانات ارائه خدمات سرپایی درنظر گرفته شده است. در واقع این سخن معاون وزیر به آن ضرب‌المثلی می‌ماند که می‌گوید: من آنم که رستم بود پهلوان!

طبق گزارش‌های رسمی، در ایران حدود ۶۰تا ۹۰درصد بیمارستان‌ها ناایمن هستند و درصورت وقوع زلزله هیچ مقاومتی ندارند. تنها در تهران بیش از ۸۵درصد بیمارستان‌ها عمری بیشتر از ۴۰سال داشته و اغلب آنها نیاز به بازسازی یا مقاوم‌سازی‌ و جایگزینی دارند. برآورد می‌شود بازسازی هر بیمارستان به‌طور متوسط پنج میلیارد تومان هزینه دربرداشته باشد؛ بدین‌ترتیب با احتساب ۵۴۰ بیمارستانی که در کل کشور نیاز به بازسازی دارند بودجه‌ای معادل ۲۷۰۰میلیارد تومان مورد نیاز است که البته معاون وزیر بهداشت این رقم را شش هزار میلیارد تومان برآورد کرده است.

این در حالی است که سالانه بودجه‌ای کمتر از ۲۰۰میلیارد تومان برای بازسازی و نوسازی بیمارستان‌ها اختصاص می‌یابد. بدین‌ترتیب اگر روند فعلی بازسازی بیمارستان‌ها ادامه یابد بازسازی کامل آنها ۳۰سال دیگر به طول خواهد انجامید؛ یعنی سال ۱۴۲۱هجری شمسی! البته به گفته دکتر مهدی علیرضایی، متخصص معماری بیمارستانی در دانشگاه علم و صنعت اگر بازسازی بیمارستان‌ها با رعایت قواعد مهندسی و مصالح با کیفیت صورت نگیرد بیمارستان‌های ساخته شده به جای ۱۰۰سال ۳۰سال عمر خواهند کرد.

به‌عبارت دیگر همه اینها به شرطی است که بازسازی و نوسازی بیمارستان‌ها با نظارت دقیق و فنی صورت گیرد و با یک زلزله شش ریشتری سقف این بیمارستان‌ها نیز مانند بیمارستان‌های اهر و هریس پایین نیاید! هر چند تا آن موقع یعنی ۳۰سال دیگر تمام این بیمارستان‌ها دوباره فرسوده تلقی خواهند شد!


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ