موارد تازه بیماری بروسلوز درجهان قابل ملاحظه است

به گزارش تفسیری ممتازنیوز iبه نقل از باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ دوشنبه ۸ آبان ۹۱،

گزارش های جهانی نشان می دهد که موارد تازه بیماری بروسلوز در جهان iبه ویژه در مناطق حاشیه مدیترانه، خاورمیانه و آمریکای لاتین قابل ملاحظه است.

علی اکبر مرادی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار iبهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: بروسلوز بیماری عفونی است که در درجه اول حیوانات اهلی و وحشی را درگیر می سازد و iبه وسیله نوعی بروسلا iبه نام کوکو باسیل ایجاد می گردد.

وی با بیان اینکه بروسلوز یکی از شایعترین بیماری های مشترک دام و انسان است، تصریح نمود: بروسلوز در قسمت های مختلف دنیا iبه ویژه در نواحی مدیترانه و خاورمیانه یک مشکل iبهداشتی عمده ای است که iبها های بسیاری را بر جای می گذارد.

مرادی با اشاره iبه موارد تازه بروسلوز در جهان و اخطارها در خصوص این بیماری، تاکید نمود: گزارش تفسیری های جهانی نشان می دهد که موارد تازه بیماری بروسلوز در جهان iبه ویژه در مناطق حاشیه مدیترانه، خاورمیانه و آمریکا لاتین قابل ملاحظه است.

وی گفت: سالانه موارد جدید فراوانی از بروسلوز در مناطق مختلف جهان گزارش تفسیری می گردد که البته در بعضی از مناطق و در برهه های وقتی خاص، شیوع این بیماری بیشتر می گردد و در نهایت مشکلات iبهداشتی مرتبط با این بیماری نیز تاثیرات بیشتری را بر کشورهای درگیر می گذارد.

مرادی یاد آور شد: پیشگیری از ابتلا iبه بروسلوز موضوع بسیار مهمی است که همکاری های گسترده جهانی را می طلبد.

وی افزود: در این زمینه اجرای مداخلات iبهداشتی iبه ویژه مداخلات آموزشی iبه خصوص برای گروه های در معرض خطر، افزایش پوشش واکسیناسیون دام ها و ارتقای آگاهی افکار عمومی می تواند iبه پیشگیری و کنترل بیماری بروسلوز کمک قابل توجهی بکند.

** مواد لبنی آلوده شایعترین راه ابتلا iبه بروسلوز

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه iبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: بروسلوز یک بیماری شایع مشترک بین دام و انسان است و قابلیت انتقال آن از حیوان iبه انسان بسیار بالا است.

مرادی با بیان اینکه مواد لبنی آلوده شایعترین راه ابتلا iبه بروسلوز است، تاکید نمود: در بعضی از موارد بیش از ۶۰ درصد موارد ابتلا iبه بروسلوز iبه سبب تماس با مصرف مواد لبنی آلوده بوده است و بقیه موارد آلودگی و ابتلا مربوط iبه مصرف یا تماس با گوشت و سایر فراورده های دامی بوده است.

وی افزود: پیشگیری از بروسلوز و درمان مناسب این بیماری موضوع مهمی است که در درجه اول شناخت دقیق بیماری و شناسایی علائم آن رامی طلبد.

مرادی با بیان اینکه بروسلوز تظاهرات بالینی متنوعی دارد و تصریح نمود: ممکن است در مواردی علائم بروسلوز با بیماری های دیگر اشتباه شود و این بیماری iبه درستی تشخیص داده نشود.

وی خاطر نشان نمود: تب، تعریق، ضعف، بی حالی، خستگی، درد مفاصل و ایجاد مشکلات عصبی از جمله مهمترین علائم بروسلوز است./ح


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ