آموزش فنی و حرفه‌ای یک ضرورت و اولویت است

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش فنی و حرفه‌ای به‌عنوان یک ضرورت و اولویت است که وزارت آموزش و پرورش برای توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای با توجه به رویکرد آمایش سرزمینی و منطقه‌ای برنامه‌ریزی می‌کند.

آموزش فنی و حرفه‌ای یک ضرورت و اولویت است

به گزارش ممتاز نیوز، مهدی کاظمی، امروز(شنبه، ۳ مهرماه) در آیین شروع به کار هنرستان کشاورزی کاشان در نشست شورای اداری این شهرستان حضور یافت و اظهار کرد: توسعه و پیشرفت کشور یک امر اجتناب‌ناپذیر است که وزارت آموزش و پرورش برای تربیت نیروی انسانی، باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشد.

وی تاکید کرد: طراحی و برنامه‌ریزی برای توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با رویکرد توسعه اقتصادی و توجه به توسعه فرهنگ کارآفرینی از برنامه‌ها و ماموریت‌های وزارت وزارت آموزش و پرورش است که باید ظرفیت همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و بخش اقتصاد غیردولتی کشور را به این مهم وفق بدهیم.

کاظمی تصریح کرد: توسعه آموزش‌ها با رویکرد توسعه هنرستان‌های جوار و وابسته از دیگر اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش است که با همکاری استانداران در سراسر کشور فرصت‌های خوبی در این عرصه فراهم شده است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: به جز هنرستان‌های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۴۰ هنرستان جوار برای سال تحصیلی ۱۴۰۱ آماده شده که بخش گسترده آن در استان اصفهان با حمایت صاحبان مشاغل و خیران و در سایر استان‌ها نیز در حال انجام است.

وی تاکید کرد: توجه به هنرستان‌های جوار به‌عنوان یکی از اولویت‌های جدی می‌تواند زمینه تربیت نیروی انسانی متناسب با نیاز واقعی بازار کار و پیشرفت اقتصادی را فراهم کند.

کاظمی گفت: توسعه رشته‌های کشاورزی از اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش است که در ۱۳۹هنرستان کشاورزی، ۳۳ هزار و ۹۰۰ هنرجو به تحصیل اشتغال دارند که ۳.۳ درصد از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور است و برای رسیدن به سهم ۵ درصد برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی و باغ‌ فعال در هنرستان‌های کشاورزی وابسته به آموزش و پرورش وجود دارد که هنرجویان آن، علاوه بر آموزش کارهای مهارتی، کار تولید نیز انجام می‌دهند و درآمدزایی را برای نخسیبن بار کنار آموزش تجربه می‌کنند.

کاظمی گفت: تجهیز هنرستان‌ها یک ضرورت است که با وجود محدودیت‌های مالی در نیمه نخست امسال پنج هزار میلیارد ریال ( ۵۰۰ میلیارد تومان) تجهیزات برای هنرستان‌ها تامین و توزیع شده است.

همچنین مدیر جهاد کشاورزی کاشان نیز گفت: در آستانه سال تحصیلی جدید، هنرستان کشاورزی کاشان در دو رشته تعمیر موتورهای سبک کشاورزی و تولید گیاهان دارویی با حضور ۱۴۰هنرجو در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم آغاز به کار کرد.

رضا مظلومی افزود: شهرستان کاشان دارای ۶۳۰۰ هکتار زمین زراعی و ۹ هزار هکتار باغ و گلخانه است که بیش از ۱۰ هزار خانوار در بخش کشاورزی این شهرستان اشتغال دارند.

وی افزود: حفظ امنیت غذایی کشور در سایه تربیت نسل آینده کشاورزانی تحقق پیدا می کند که با استفاده از دانش جدید و ابزار مدرن، کشاورزی را علمی کرده و بهره اقتصادی از آن عاید کند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش همراه معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی جهت شرکت در آیین افتتاح همزمان ۱۸ هنرستان کشاورزی در سراسر کشور به کاشان سفر کرد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *