اجرای طرح تأمین گوشت قرمز از منابع داخلی به منظور کاهش قیمت

۱۸ام بهمن ،

265.jpg

مدیر عامل اتحادیه دامداران از اجرای طرح تأمین گوشت قرمز از منابع داخلی به منظور کاهش قیمت این محصول خبر داد و گفت: عامل اصلی افزایش قیمت گوشت در بازار مصرف، دلالان و نبود علوفه ارزان است.

سعید سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: ‌پس از افزایش قیمت گوشت قرمز اتحادیه دامداران پیشنهاد اجرای طرح تأمین گوشت قرمز از منابع داخلی را به کارگروه تنظیم بازار ارائه داد کە از پس تصویب، از روز قبل برائ اجرا به اتحادیه‌ها و تولیدکنندگان استان‌ها ابلاغ شده است.

وی افزود: بر اساس این طرح، اتحادیه دامداران علوفه مورد نیاز تولیدکنندگان گوشت گوساله را به قیمت دولتی از طریق شرکت پشتیبانی دام تهیه می‌کند؛ به گونه‌ای کە به ازای هر کیلوگرم دام زنده پنج کیلو گرم علوفه در اختیار دامداران قرار می‌گیرد.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران با بیان اینکه تولیدکنندگان پس از دریافت علوفه متعهد می‌شوند تا دام‌های خود را به قیمت تعیین شده به نسبت هزینه‌های تولید در هر استان در اختیار اتحادیه قرار دهند گفت: ‌براساس این مصوبه دامداران به ازای هر کیلوگرم دام زنده ۲٫۵ کیلوگرم جو به قیمت کیلویی ۵۹۰ تومان، ۱٫۵ کیلوگرم ذرت به قیمت کیلویی ۶۰۰ تومان و یک کیلوگرم سبوس به قیمت کیلویی ۲۵۰ تومان از اتحادیه تحویل می‌گیرند.

سلطانی ادامه داد:‌ این طرح در حال حاضر تنها برائ گوشت گوساله اجرا می‌شود و در صورت موفقیت آن، در آینده برائ گوشت گوسفند نیز اجرا خواهد شد کە می‌تواند دست دلالان در بازار گوشت را کوتاه کرده و ثبات نسبی در قیمت این محصول ایجاد کند.

دلالان و نبود علوفه ارزان عامل اصلی افزایش قیمت گوشت

در حالی کە علی پورکاوه – مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت صنعت، معدن و تجارت – تولید کنندگان را مقصر اصلی در افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار می‌داند، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران معتقد است: تولیدکنندگان در افزایش قیمت گوشت هیچ دخالت و نقشی نداشته‌اند.

سلطانی تصریح کرد: عامل اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار، دلالان و نبود علوفه ارزان است.

وی افزود: براساس گزارش‌های دریافت شده از استان‌های کشور، روز قبل متوسط قیمت خرید هر کیلوگرم گوساله زنده از دامداران ۹۸۰۰ تومان و هر کیلوگرم لاشه گوساله ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است. همچنین هر کیلوگرم گوسفند زنده ۱۰ هزار تومان و هر کیلوگرم لاشه گوسفند ۱۹ هزار تومان از دامداران خریداری شده است.

به گفته مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران قیمت گوشت قرمز در بهمن ماه نسبت به دی ماه حدود هشت درصد افزایش یافته است.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ