استرس و اضطراب بسیار معده شما را عصبی می کند

۰۸م آذر ،

هر گونه استرس و اضطرابی می تواند سیستم عصبی گوارش را مختل کند که این امر سبب زخم معده و اعثنی اشعر می گردد.

دکتر خسرونیا متخصص داخلی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت:  سندروم روده تحریک پذیر نوعی اختلال روده ای بسیار شایع است که سبب گرفتگی ، نفخ، اسهال و یبوست می گردد و بعضی اوقات آن را معده عصبی هم می نامند.

وی در مورد دلایل ابتلا به این بیماری گفت: استرس، ناراحتی های عصبی و اضطراب روی سیستم گوارش اثر گذاشته که سبب تحریک سیستم گوارش و ترشح کاسترین می گردد که این امر در نهایت زخم معده و عثنی اشعر را در پی دارد.

وی افزود: هر گونه اضطراب و استرس می تواند سیستم عصبی گوارش را مختل کند یا اگر شخصی در اتفاق ای مثل آتش سوزی و یا خبر ناراحت کننده  قرار گیرد، ممکن است دچار استرس شده و این استرس سبب خونریزی و عصبی شدن معده شود.

خسرونیا در رابطه به علائم این بیماری افزود: از عمده ترین علائم این بیماری می توان به درد معده ، ترش کردن ، سوزش معده، بادگلو، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و یبوست اشاره کرد.

وی ادامه داد: باید زمینه های عصبی و استرس را از بین برد و از مصرف غذاهای پر ادویه و پرچرب و نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کرد.

وی خاطر نشان کرد: تمام اشخاص ممکن است به این بیماری مبتلا شوند پس بهتر است همواره به پزشک مراجعه کرده  و از سلامتی خود اطمینان حاصل کنند./ع۲


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ