افشای اسناد محرمانه کشتار صبرا و شتیلا

جام جم آنلاین: روزنامه نیویورک تایمز از اسناد محرمانه ای پرده برداشت که آمریکا را به دست داشتن در کشتار صبرا و شتیلا در سال ۱۹۸۲ متهم می کند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، این اسناد در مقاله ای تحت عنوان “کشتاری که امکان جلوگیری از وقوع آن وجود داشت” به قلم سیت انزیسکا پژوهشگر آمریکایی دانشگاه کلمبیا منتشر شده است که توانسته علاوه بر دستیابی به اسنادی مهم از رژیم صهیونیستی، گفتگوهای مقامات آمریکایی در این مدت را به صورت مستند ثبت نماید.

سندی که در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۱۹۸۲ صادر شده است، رویدادهای جلسه آریل شارون وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی و موریس درابر فرستاده رئیس جمهور آمریکا به منطقه را نقل می کند.

براساس این سند، شارون به “دراپر” اطمینان داده است که آمریکا را وارد این جنایت نخواهد کرد. شارون خطاب به دراپر گفته بود: اگر نگران آن هستی که تو هم به همراه ما وارد این جریان شوی اشکالی ندارد. آمریکا می تواند به راحتی این موضوع یا اطلاع از آن را انکار کند؛ و ما نیز به نوبه خودمان این امر (اطلاع داشتن امریکا از جریان کشتار) را انکار می کنیم.

این روزنامه خاطر نشان می کند که این گفتگو نشان دهنده آن است که اسرائیلی ها از ورود هم پیمانان لبنانی شان به اردوگاه و آغاز قتل عام اطلاع داشتند.

یک سند دیگر از دیدار فرستاده آمریکا با شارون در حضور سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی و رافائل ایتان رئیس ستاد مشترک رژیم صهیونیستی و یهودا ساغی رئیس دستگاه اطلاعات نظامی پرده برمی دارد که براساس آن دراپر از موضع آمریکا مبنی بر درخواست خروج نیروهای رژیم صهیونیستی از بیروت سخن گفته بود.

 اما شارون در پاسخ وی گفته بود: “تروریست ها هنوز در پایتخت حضور دارند و ما اسامی شان را در اختیار داریم. تعداد آنها ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر است. ولی باید پرسید که چه کسی امنیت اردوگاهها را تأمین می کند؟”.

دراپر در پاسخ گفته بود: “ارتش و نیروهای امنیتی لبنان این کار را خواهند کرد”.

آنگاه پس از انجام مذاکرات طرفین به توافقی دست یافتند که براساس آن، رژیم صهیونیستی ۴۸ ساعت پس از “پاکسازی” اردوگاهها از لبنان خارج شود.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ