انتقاد مهمانپرست از آمریکا در بازداشت غیر قانونی شهرزاد میرقلی‌خان

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه، یکشنبه شب با تقدیر از مقاومت خانم شهرزاد میرقلی خان در دوران بازداشت در امریکا، اظهار داشت، بازداشت این شهروند بیگناه در راستای روند غیرانسانی، دام گذاری و ارعاب شهروندان ایران در خارج از کشور از سوی دولت آمریکا انجام شده است.

وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران بارها این امر را قویا محکوم کرده و نسبت به پیامدهای آن به شهروندان ایرانی عازم مسافرت به آمریکا هشدار داده است.

مهمانپرست با تاکید بر اینکه بازداشت و محاکمه میرقلی خان بر اساس اتهامات بی اساس و نقض اصول بدیهی حقوقی بوده است، تصریح کرد: وزارت امورخارجه همواره به شرایط نگهداری او در طول دوران بازداشت و فشارهای روحی وارده به ایشان از طرق مختلف به دولت آمریکا اعتراض کرده است.

وی افزود: ایران، دولت آمریکا را مسوول تالمات وارده به ایشان دانسته و حق شخصی و رسمی حقوقی آن را برای ایشان و دولت جمهوری اسلامی ایران محفوظ می داند.

مهمانپرست ضمن تقدیر از حسن نیت دولت عمان برای تسهیل در بازگشت خانم میرقلی خان، از عدم توجه مقامات امریکایی به تقاضاهای مکرر برای آزادی فوری وی بر اساس ملاحظات انسانی ابراز تاسف نموده و آنرا انعکاسی از رویکرد خصمانه دولت آمریکا علیه ملت ایران می داند.

وی از وساطت برخی شخصیت های برجسته بین المللی و مقامات برخی کشورهای دوست برای آزادی خانم میرقلی خان و سایر زندانیان بی گناه در آمریکا سپاسگزاری نمود و بازگشت خانم میرقلی خان در پایان دوران محکومیت را نمادی از بی احترامی دولت آمریکا به ارزش های مشترک انسانی و تلاش های یاد شده دانست.

مهمانپرست تاکید کرد، وزارت امور خارجه همچنان به تلاش های همه جانبه خود برای آزادی دیگر زندانیان بیگناه ایران در زندان های آمریکا و بهبود شرایط نگهداری آنها ادامه می دهد و از شخصیت های مستقل بین المللی انتظار دارد در این راستا به دولت آمریکا فشار وارد آورند.

**۱۳۶۸**

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۷۳۳۱۴


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ