تعامل روسای پارک‌ها با دانشگاه‌ها/مراکز فناوری مشکلات خود را مکتوب ارسال کنند

وزیر علوم با تاکید بر اینکه روسای دانشگاه‌ها و روسای پارک‌ها باید کاملاً هم‌راستا عمل کنند، گفت: هر کسی شغلی برای دانش آموختگان ایجاد کند و یا از خروج یک نخبه از کشور جلوگیری کند کار جهادی انجام داده است.

تعامل روسای پارک‌ها با دانشگاه‌ها/مراکز فناوری مشکلات خود را مکتوب ارسال کنند

به گزارش ممتاز نیوز، محمد علی زلفی گل امروز در نشست روسای پارک های علم و فناوری کشور که در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، با اشاره به بازدید از دستاوردهای فناورانه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، افزود: با سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور آشنایی داشتم و در مقایسه وضعیت کنونی آن با گذشته دریافتم که اتفاقات خیلی خوب و بزرگی در کشور افتاده است، ولی نسبت به توفیقات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کم مهری می شود.

وی هر کدام از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان را مایه غرور و افتخار دانست و اظهار  کرد: سابقه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور باید به ما بیاموزد که در مقابل همه مدیران قبلی عرصه آموزش عالی و فناوری کشور سر تعظیم فرود آوریم و از همه آن ها تشکر کنیم، چرا که این اتفاقات یک روزه یا دو روزه به وجود نیامده، بلکه افراد جوانی و عمر خود را صرف کرده اند تا موفقیت های موجود در کشور حاصل شوند.

زلفی گل با تاکید بر اینکه استقلال سیاسی داشتن در دنیای فعلی هزینه دارد، خاطر نشان کرد: از سوی دیگر اقتدار سیاسی بسترها و فرصت هایی را ایجاد می کند که اگر خوب از آن ها استفاده کنیم، شرایطی ایجاد خواهد شد تا کشور و مردم در آینده افتخار کنند.

وزیر علوم، استقلال سیاسی را زمینه رشد و شکوفایی استعدادها دانست و یادآور شد: در زمینه علم و فناوری نوع نگاه و فلسفه فکری بسیار مهم است. اگر با عنوان “نمی توانیم ” به فناوری نگاه کنیم باید دست نیاز به کشورهای دیگر دراز کنیم و وابسته کمک آنها خواهیم بود، ولی در نظام و فلسفه فکری “ما می توانیم” به درجه بلوغ فکری دست خواهیم یافت و می توانیم تعامل علمی و فناوری خود را با دنیا ایجاد کنیم.

و ی با اشاره به سابقه تاریخ علمی کشور گفت: از روسای پارک های علم و فناوری و مراکز رشد خواستاریم که به صورت مکتوب مشکلات خود را به وزارت علوم ارسال کنند و خوشبختانه تعداد آن ها به میزانی است که حل کردن مشکلاتشان سخت نخواهد بود و وظیفه ما رفع معضلات شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد در حد توان است.

زلفی‌گل با تاکید بر اینکه با این نوع نگاه اگر به ما اعتماد شود، سعی خواهیم کرد تا مشکلات پارک های علم و فناوری و مراکز رشد را حل کنیم، افزود:

 هر کسی یک شغل برای دانش آموختگان ایجاد کند و یا مانع خروج حتی یک نخبه از کشور شود، کار جهادی انجام داده است و این موضوع به معنای حرکت در راستای اهداف شهدای کشور و خدمت به مرز و بوم ایران است، بنابر این باید از تمام توان و ظرفیت خود در راستای توسعه فناوری استفاده کنیم.

وزیر علوم افزود: از طریق توسعه فناوری می توانیم برای کسانی که تحصیلات عالیه دارند، شغل ایجاد کنیم و از خروج نخبگان جلوگیری کنیم و شرایط اثربخش را برایشان به وجود آوریم. امروزه جبهه ما جبهه علم و فناوری است و باید بتوانیم با فعالیت خود مشکلات کشور را حل کنیم.

و ی تاکید کرد: روسای دانشگاه‌ها و روسای پارک‌ها باید کاملاً هم‌راستا عمل کنند. در این راستا مصوب می‌کنیم که روسای پارکها عضو شورای هیات رئیسه باشند و روسای دانشگاه‌ها هم عضو شورای پارک‌ها باشند.

زلفی‌گل اظهار کرد: تعامل و تکامل هم‌افزای دانشگاه‌ها و پارک‌ها بسیار می‌تواند راهگشای این مسیر باشد. هدف از توسعه پارک های علم و فناوری، خلق ثروت از دانش، تلاش در جهت تحقق گرنت فناورانه است. از تجربه دنیا باید به خوبی استفاده کنیم، معاونت‌های پژوهشی و فناوری و نوآوری باید افق‌های دید خود را توسعه دهند.

وزیر علوم تاکید کرد: برای مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی باید برنامه دقیق داشته باشیم. فدراسیون سرآمدان علمی را داریم. به زودی فدراسیون سرآمدان فناوری نیز تاسیس شده و ۱۰۰ نفر برتر معرفی و از آنان حمایت ویژه خواهد شد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *