داوود اوغلو: بحران سوریه تهدیدی برای ترکیه است/مخالف دخالت نظامی هستیم

youm7.jpg4.jpg

وزیر امور خارجه ترکیه ضمن ابراز ناامیدی کشورش نسبت به موضع سازمان ملل در خصوص سوریه، بحران این کشور را تهدیدی امنیتی برای دولت آنکارا خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بی‌.بی‌.سی تاکید کرد: ترکیه نسبت به موضعی که سازمان ملل در قبال بحران سوریه اتخاذ کرده است، بسیار ناامید است.

وی افزود: بحران سوریه به مثابه امتحان و آزمونی برای جامعه جهانی و شواری امنیت است و عدم اتخاذ اقدامی جدی در این خصوص، شکست مفتضحانه به شمار می‌رود.

داوود اوغلو در این اظهارات مداخله جویانه خود ادامه داد: سیاست‌هایی که نظام سوریه دنبال می‌کند کاملا غیر قابل قبول است و در صورتی که مقامات سوریه به این سیاست‌های خود ادامه دهند باید تدابیر جدی علیه نظام حاکم در این کشور اتخاذ شود.

وزیر امور خارجه همچنین عنوان داشت: بحران سوریه تاکنون برای ترکیه بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار هزینه داشته است و این عدد روز به روز افزایش می‌یابد چرا که ترکیه از درگیری‌های سوریه به دور نیست و کمک به ملت سوریه را مسئولیتی اخلاقی و انسانی می‌داند. لذا ادامه این کمک‌ها و استقبال از آوارگان سازمان ملل روز به روز این هزینه‌ها را برای ترکیه افزایش می‌دهد.

وزیر امور خارجه ترکیه ادامه داد: عدم سلطه نظام سوریه بر مناطق مرزی و وجود مرزهای مشترک ترکیه با سوریه باعث شد که بحران سوریه تهدیدی بزرگ برای ترکیه به شمار رود و سازمان‌های تروریستی از جمله پ.ک.ک و القاعده از این مساله سوءاستفاده کنند.

این مقام ترکیه‌ در پایان با تاکید بر اینکه ترکیه قصد دخالت نظامی در سوریه را ندارد، گفت: در صورت هرگونه تهدیدی ترکیه آماده است همه اقدامات لازم را برای حمایت از مرزهای خود اتخاذ کند.

پیشتر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه اعلام کرده بود که مخالف دخالت در بحران سیاسی سوریه است.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *