دلایل ورود نقدینگی سرگردان به بازار سهام

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

یک کارشناس ارشد اقتصادی ضمن تشریح دلایل ورود نقدینگی‌های سرگردان به بازار سرمایه و پیشنهاد به سرمایه‌گذاران تازه، دربارهٔ چگونگی ایجاد تعادل در بخش‌های مختلف اقتصادی توضیحاتی ارائه کرد

خبراقتصادی:شاهین شایان آرانی، دربارهٔ عوامل ورود نقدینگی‌های سرگردان به بازار سرمایه و راهکارهای کنترل آن به فارس اظهار داشت: طی چند وقت قبل، سیاست های غلطی از سوی دولت قبل در خصوص تعیین دستوری نرخ سود بانکی اعمال شده است، چرا که میزان تورم موجود در کشور با نرخ‌های بانکی مطابقت ندارد.

وی با طرح این سؤال که ملاک نرخ ۲۰ درصدی سود بانکی چیست، گفت: اگر تصمیمات با واقعیت‌های روزانه مطابقت نداشته باشد سبب عدم تعادل در اقتصاد خواهد شد در شرایط فعلی با تعیین دستوری نرخ سود بانکی یک نوع عدم تعادل در اقتصاد ایجاد شود.

آرانی افزود: اگر نرخ سود بانکی اصلاح شود، منابع به طور بهینه تخصیص خواهد یافت و یک نوع رغبت برای سرمایه‌گذاران بدون ریسک جهت گرفتن بازدهی مناسب ایجاد می‌شود.

این کارشناس ارشد اقتصادی با اشاره به اینکه نقدینگی‌ها در کشور همواره به دنبال مکانی برای کسب بازدهی بیشتر می باشند، گفت: یکی از عوامل ایجاد نقدینگی سرگردان، تعیین نرخ سود بانکی به صورت دستوری بوده است؛ این نقدینگی‌های سرگردان عمدتا در دولت قبل به واسطه سیاست‌های غلط ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه دولت تازه در تلاش است نقدینگی سرگردان را مهار کند، گفت: پس از روی‌کار آمدن دولت تازه و مهار بازارهایی همچون ارز و سکه، نقدینگی‌ها برای کسب بازدهی‌های بیشتر وارد بورس شدند.

آرانی بورس را بهترین محل برای سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی عنوان کرد و گفت: از عوامل وجود نقدینگی به بازار سرمایه تعیین دستوری نرخ سود بانکی، مهار رشد کاذب قیمت‌های ارز و سکه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه با خروج نقدینگی‌ از نظام بانکی و ورود آن به بازار سرمایه یک نوع عدم تعادل در اقتصاد به وجود آمده است گفت: در این زمینه نقدینگی‌ها باید به صورت متعادل در بخش‌های مختلف اقتصادی توزیع شوند.

آرانی ورود نقدینگی‌ها به بازار سرمایه را به بازار عجیب توصیف کرد و گفت: اکنون با ورود حجم نقدینگی‌ بالا به بورس، این بازار به سمت حبابی شدن حرکت می‌کند، بسیاری از مردم به ناچار برای حفظ قدرت خرید وارد بازار سرمایه شدند.

این کارشناس ارشد اقتصادی با تاکید بر اینکه بازدهی معقول بورس با تورم ۴۰ درصد باید بین ۵۰ تا ۷۰ درصد باشد گفت: بازدهی بیش از ۱۱۰ درصدی بورس  طی ۹ ماهه ابتدای سال جاری نشان از عدم تعادل در اقتصاد است، چرا که باید در حالت نرمال بازدهی منطقی داشته باشد.

آرانی در پیشنهاد‌ای به سرمایه‌گذاران تأکید کرد که حتماً با مطالعه، آگاهی و هوشیارانه وارد بازار سرمایه شوند چرا که تضمینی برای بازدهی ۱۱۰ درصدی در آینده وجود ندارد.

وی گفت: سرمایه‌گذاران در صورت نگاه میان‌مدت و بلند‌مدت در بازار سرمایه می‌توانند طی ۴ تا ۵ سال آینده بازدهی منطقی کسب کنند.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه فرصت سرمایه‌گذاری بسیار در خود دارد، گفت: معتقدم بدون مطالعه با آگاهی از سطح شرکت ها نمی‌توان انتظار بازدهی بالایی از بازار سرمایه داشت.

آرانی سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های صنعتی و تجاری از طریق بازار سرمایه را مورد تحسین قرار داد و گفت: این بازار دارای فراز و نشیب‌های بسیاری است که سرمایه‌گذاران در صورت مدنظر قرار ندادن این فراز و نشیب‌ها در بلند‌مدت بازدهی منطقی در مشارکت سرمایه گذاری کسب می‌کند.

وی با بیان اینکه طیف بسیاری از سرمایه‌گذاران بدون آگاهی وارد بازار سهام شده‌اند، گفت: این امر سبب خروج بورس از تعادل شده و در صورت اصلاح نرخ‌های سود بانکی، نقدینگی‌ها از این بازار خارج خواهد شد.

وی همچنین دربارهٔ چگونگی تعیین نرخ سود بانکی تاکید کرد: سود بانکی باید به تدریج و در بلند‌مدت باید اصلاح و تعدیل شود چرا که نباید بازار سرمایه از تصمیمات اقتصادی تحت تاثیر منفی قرار بگیرد، در این شرایط تعادل در تمام بازارهای اقتصادی ایجاد شده و بازدهی‌های متعادل نصیب سرمایه‌گذاران خواهد شد.

این کارشناس ارشد اقتصادی مدیریت بازار سرمایه در شرایط فعلی را قابل تحسین خواند و گفت: در این شرایط با وجود نقدینگی‌های که وارد بازار سرمایه شده، کنترل و مدیریت آن کار بسیار دشواری است که در این زمینه مدیریت این حجم از نقدینگی‌ها قابل تحسین است.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ