دولت‌ها در مبارزه با “فرار مالیاتی” موفق عمل نکردند

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

فرشید سیم‌بر گفت: بخش فرار مالیاتی مربوط به صنایعی است که قرار بود با اخذ وام و دریافت امتیاز از دولت پس از رسیدن به بازدهی مکلف به پرداخت مالیات بودند.

فرشید سیم‌بر کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران، گفت: اخذ مالیات از منابعی که تا به حال زیر بار پرداخت مالیات نمی‌رفتند سالیان سال است که توسط دولت‌های مختلف پی‌گیری می‌شود.   
 
وی در ادامه تصریح کرد: در این مسیر با دو دسته اشخاص روبه‌رو هستیم دسته اول اخذ مالیات از اشخاصی‌ که تاکنون شامل پرداخت مالیات نمی‌شدند و دسته دوم اشخاصی که پدیده فرار مالیاتی را ایجاد کرده‌اند.
 
این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه بیان کرد: مورد اول شامل بخش‌هایی مثل بخش کشاورزی می‌شود، این بخش و بخش‌هایی از این دست به شدت ضعیف می باشند و اخذ مالیات از این دسته عملا امکان‌پذیر نیست و سبب کاهش رونق این بخش‌ها خواهد شد؛ اما در مورد دسته دوم یعنی فرارهای مالیاتی قسمت اعظم فرار مالیاتی شامل معافیت‌های مالیاتی می‌شود و این معافیت‌های مالیاتی مربوط به منابعی است که قرار بود با اخذ وام و کمک‌های مالی و سرمایه‌ای که از جانب دولت دریافت می‌کنند پس از آنکه به رشد لازم رسیدند و توانایی برآورده ساختن نیازهای داخلی را پیدا کردند و یا حتی دست به صادرات زدند به پرداخت مالیات اقدام کنند.

 وی تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از این صنایع وام‌ها و امتیازاتی را از دولت دریافت کردند و در مقابل یا دست به تولید نزدند و یا به مقدار بسیار محدود به تولید بسنده کردند که نتیجه‌ای جز عدم توانایی در پرداخت اصل وام به سیستم بانکداری نداشت.
 
سیم‌بر اظهار داشت: چنانچه منظور از مبارزه با فرار مالیاتی این جامعه هدف باشد، متأسفانه به نظر می‌رسد توفیقی دربرنداشته باشد چون اگر آنها قادر به پرداخت بودند و یا تمایلی به پرداخت داشتند به‌طور طبیعی دیون معوق خود به سیستم بانکی را پرداخت می‌نمودند پس عملا اخذ مالیات باز همان مالیات‌های مستقیم یعنی دریافت از کارمندان، مالیات‌های فروش و مالیات بر ارزش افزوده است.
 
انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ