رکورد تورم در ترکیه شکست / نرخ تورم ۷۰ درصدی در یک سال اخیر

بر اساس اعلام مرکز آمار ترکیه، نرخ تورم این کشور در یک سال منتهی به آوریل ۲۰۲۲ به ۹۷/ ۶۹ درصد رسیده که بالاترین میزان رشد قیمت‌ها از فوریه ۲۰۰۲ تاکنون است.

رکورد تورم در ترکیه شکست / نرخ تورم ۷۰ درصدی در یک سال اخیر

به گزارش ممتاز نیوز، نرخ تورم سالانه ترکیه در آوریل گذشته تحت تاثیر تبعات اقتصادی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و روند صعودی قیمت‌ها که پس از سقوط یکسال اخیر نرخ برابری لیر آغاز شده به بالاترین سطح در ۲۰ سال گذشته رسید.

موسسه آمار ترکیه روز پنجشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور در یکسال منتهی به ماه گذشته میلادی به ۶۹.۹۷ درصد رسیده است. مطابق این گزارش، نرخ تورم تنها در ماه آوریل ۷.۲۵ درصد افزایش یافته است.  

داده‌های منتشر شده از سوی موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که جهش نرخ تورم بیش از همه ناشی از صعود ۱۰۵.۹ درصدی در هزینه حمل‌ونقل به دلیل افزایش نرخ سوخت و افزایش ۸۹.۱ درصدی قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی بوده است.

بر پایه این گزارش، متوسط قیمت مواد غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی تنها در ماه گذشته میلادی ۱۳.۳۸ درصد و بهای مسکن نیز در همین مدت ۷.۴۳ درصد بالا رفته است.

نرخ تورم ترکیه پس از ثبت رکورد ۷۳.۱ درصدی در فوریه سال ۲۰۰۲ سیر نزولی به خود گرفته بود و تا پیش از ژوئن ۲۰۱۸ با دامنه کمی حول و حوش ۱۰ درصد نوسان می‌کرد. این نرخ از نوامبر گذشته از مرز ۲۰ درصد عبور کرد و ظرف ۵ ماه به مرز ۷۰ درصد رسید.

لیر ترکیه در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۴۴ درصد در مقابل دلار آمریکا تضعیف شد. همزمان بانک مرکزی ترکیه تحت فشار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری، نرخ بهره بانکی را کاهش داد. اقدامی که به باور اکثر کارشناسان اقتصادی زمینه افزایش سرعت نرخ تورم را فراهم کرد. 

با این حال، اردوغان تاکید دارد که تضعیف لیر و کاهش نرخ بهره رقابت‌پذیری کالاهای ساخت این کشور و نیز انگیزه سرمایه‌گذاری در ترکیه را افزایش خواهد داد و با شتاب‌گیری رونق اقتصادی، وضعیت کنونی تورم در این کشور پایدار نخواهد ماند. اما منتقدان او معتقدند که حداقل به دلیل تبعات اقتصادی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، در کوتاه مدت نمی‌توان امیدی به کاهش جدی نرخ تورم در ترکیه داشت.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *