شرایط پرداخت تسهیلات نوسازی خانه‌های فرسوده تشریح شد

پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

http://www.bananews.ir/معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تسهیلات نوسازی خانه‌های فرسوده برای هر واحد ۳۰ میلیون تومانی است که به واحدهای با حداقل ۸۰ مترمربع زیربنای ناخالص تعلق می‌گیرد.

به گزارش مجید کیان‌پور- مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران – در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تسهیلات تازه برای احیای بافت فرسوده شهری از سوی بانک‌های ملی، ملت، تجارت، رفاه، صادرات، مسکن و سپه پرداخت می‌شود که نرخ سود دوران مشارکت این تسهیلات ۲۰ درصد و نرخ سود دوران اقساطی آن ۱۵ درصد تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال برای نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده تسهیلات در نظر گرفته شده است،‌ گفت: براساس بخشنامه‌ای که به بانک مرکزی ارائه شده این بانک‌ها باید ۲۰۰ هزار فقره تسهیلات نوسازی به واحدهای بافت‌ فرسوده شهری از طریق بانک‌های عامل تخصیص دهند.

سهم ۲۲ درصدی بافت فرسوده از صدور پروانه‌های ساخت و ساز

به گفته کیان‌پور تاکنون حدود ۲۳۰ هزار پلاک مسکونی تخریب و ۷۸۰ هزار واحد مسکونی نو جایگزین شده است.

معاون وزیر راه شهرسازی با اشاره اینکه در سال ۹۰ حدود ۱۱۳ هزار پروانه نوسازی و بهسازی در کل کشور صادر شده است، اظهارکرد : این رقم در سال قبل به حدود ۱۴۰ هزار پروانه نوسازی و بهسازی رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت صدور پروانه ساخت در کشور سالانه ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار واحد است، گفت: ۲۲ درصد از پروانه‌هایی که برای ساخت خانه صادر می‌شوند متعلق به بافت‌های فرسوده شهری است.

کیان‌پور سهمیه اختصاص یافته در سال قبل جهت نوسازی واحدهای مسکونی را ۱۷۱ هزار و ۴۲۲ واحد عنوان کرد و گفت: از این میزان تاکنون بالغ بر ۸۰ هزار واحد تسهیلات نوسازی دریافت کرده‌اند.

ساخت ۶۸ واحد مسکونی در هر هکتار بافت فرسوده

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری معتقد است: با مشارکت بخش خصوصی، عمومی و توجه مسئولان، مدیران شهری و مشارکت حداکثری مردم می‌توان در راستای توسعه داخلی شهرها و تامین مسکن مورد نیاز جامعه گام‌های بلندی برداشت.

وی خاطرنشان کرد: از کل ۶۴۰ هزار هکتار مساحت شهرهای کشور حدود ۷۲ هزار هکتار مساحت بافت فرسوده است که تاکنون ۹۰۰۰ هکتار بازسازی شده و ۶۳ هزار هکتار آن باقی مانده است.

معاون وزیر راه و شهر سازی افزود: به ازای نوسازی هر هکتار بافت فرسوده حدود ۶۸ واحد مسکونی ایجاد می‌شود.

به گفته کیان‌پور براساس برنامه پنجم توسعه نوسازی، سالانه ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده شهری باید نوسازی شوند که برای ساخت حدود ۴۲۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری باید برنامه‌ریزی شود.

– ، خبرها صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری – شهرسازی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *