عرضه بنزین یورو ۴ در کرج و اصفهان/ تبدیل کارمزد جایگاه داران به حق العمل کاری

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

رئیس سندیکای جایگاهداران کشور از عرضه بنزین یور۴ در کرج و اصفهان از روز چهارشنبه خبر داد و گفت: طی ۱۰ ماه آینده بنزین یور ۴ در اکثر جایگاههای کشور عرضه می شود.

بیژن حاج محمدرضا در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، در خصوص آخرین وضعیت عرضه بنزین یورو چهار در جایگاه های عرضه، اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۲۶ جایگاه در تهران بنزین یورو چهار عرضه می کنند.

وی با اشاره به عرضه بنزین یورو چهار در هشت کلانشهر کشور، گفت: قرار بوده که عرضه بنزین استاندارد به ترتیب در شهرهای اراک، تهران، کرج، اصفهان، شیراز، اهواز، مشهد و تبریز آغاز شود که توزیع آن در شهر اراک از هفته های قبل آغاز شده است.

رییس سندیکای جایگاه داران بنزین کشور افزود: براساس برنامه زمانی قرار است از روز چهارشنبه هفته جاری عرضه بنزین یورو ۴ در شهرهای کرج و اصفهان نیز آغاز شود.

حاج محمدرضا ادامه داد: برای عرضه بنزین یورو چهار در هشت کلانشهر کشور باید میزان تولید این نوع بنزین در کشور افزایش یافته و به حدنصاب برسد.

حاج‌محمدرضا از توزیع بنزین یورو ۴ در طی ۸تا۱۰ ماه آینده در اکثر جایگاههای سوخت کشور به جزء تهران خبر داد.

رییس سندیکای جایگاه داران بنزین کشور اضافه کرد: در شهر تهران معادل ۱۵ استان کشور بنزین مصرف می گردد، بنابراین تامین این مقدار بنزین برای کلانشهر تهران زمانبر است.

*** توزیع بنزین یورو ۲ تداوم می یابد

رییس سندیکای جایگاه داران بنزین کشور با اشاره به موانع عرضه بنزین یورو چهار، گفت: از آنجا که خودروهای مدل پایین نمی توانند از بنزین یورو چهار استفاده کنند، نمی توان در همه جایگاه های عرضه، اقدام به توزیع بنزین یورو چهار کرد و همچنان باید توزیع بنزین یورو دو تداوم یابد.

حاج محمدرضا اظهار داشت: حتی بسیاری از خودروهای تولید شده در سال نیز از استانداردهای یورو چهار برخوردار نیستند و تجهیزات لازم مانند کیت های جمع آوری و تجهیزات مورد نیاز در آنها نصب نشده است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از خودروهایی که در حال تردد در خیابان های کلانشهرها می باشند متعلق به دهه های ۴۰و ۵۰ خورشیدی می باشند که در آن زمان، بحثی تحت عنوان بنزین یورو چهار مطرح نبوده است.

رییس سندیکای جایگاه داران بنزین کشور اضافه کرد: استفاده خودروهای قدیمی فاقد استاندارد یورو چهار از بنزین یورو چهار، نه تنها نقشی در کاهش آلودگی هوا ندارد بلکه میزان آلایندگی را ۳۰۰ درصد افزایش می دهد.

وی با اشاره به مخالفت با نصب پلاکارد در جایگاه های عرضه بنزین یورو چهار در تهران، گفت: در کلانشهر تهران اجازه مشخص شدن جایگاه های عرضه بنزین یورو ۲ و یورو ۴ و نصب پلاکارد معرفی این جایگاه ها را نداده اند که این مساله مشکل ساز خواهد شد.

حاج محمدرضا افزود: برای استفاده از بنزین یورو چهار باید خودروهای استاندارد و متناسب با آن نیز وجود داشته باشد.

رییس سندیکای جایگاه داران بنزین کشور اخطار داد: استفاده خودروهای قدیمی فاقد استاندارد یورو چهار از این بنزین نه تنها نقشی در کاهش آلودگی هوا ندارد بلکه میزان آلایندگی ها را ۳۰۰ درصد افزایش می دهد.

*** تولید ۲۵تا ۲۷ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در کشور

وی در خصوص وضعیت تولید بنزین یورو چهار در کشور، گفت: هم اکنون بین ۲۵ تا ۲۷ میلیون لیتر بنزین یورو چهار در کشور تولید می گردد که ۱۳ میلیون لیتر آن متعلق به پالایشگاه اراک است.
در خصوص عرضه بنزین یورو۴ در جایگاه ها اظهار داشت: به دلیل محدودیت روزانه بین ۲۵ تا ۲۸ میلیون لیتر بنزین یورو۴ تولید می شود از این میزان مقادیری ذخیره و مابقی در ۲۵ جایگاه سوخت توزیع می شود.

وی در خصوص انصراف برخی از جایگاهداران از عرضه بنزین یورو ۴ گفت: در حال حاضر بنزین یورو در جایگاهها توزیع می شود بنا به دلایلی برخی از جایگاهداران تقاضای تغییر داشتند. به طور یقین دنیا برای آغاز سال آینده محصول جدید را وارد بازار خواهد کرد ما باید به سرعت به دنبال توسعه فرایند درجات مختلف باشیم در حال حاضر بنزین یورو ۴ گازوئیل یورو۵ در جایگاههای سوخت عرضه می شود.

*** کمبود سوخت در جایگاهها تامین می شود

رئیس سندیکای جایگاهداران کشور در خصوص کمبود سوخت در برخی از جایگاهها اظهار داشت: خوشبختانه در سطح تهران بزرگ مجاری عرضه که سوپر با تاخیر توزیع می شود در سایر استانها  کمبود سوخت وجود دارد و شرکت ملی پالایش وپخش فراورده های نفتی قول دادند تا پایان ماه آینده کمبود را جبران کنند.

*** تبدیل کارمزد جایگاه داران به حق العمل کاری

حاج محمدرضا در مورد کارمزد جایگاهداران تصریح کرد: در حال حاضر کارمزد به حق العمل کاری تبدیل شده که این موضوع منوط به تایید شورای اقتصاد است و ما درخواست خود را مبنی بر نرخ ۲۰درصد به وزارت نفت ارسال کرده ایم  و هنوز اجرایی نشده است.

وی در پایان در خصوص سوءاستفاده از تراکنش ها گفت: در حال حاضر تراکنش خطا به دلیل نویز تلفن و فرکانس برق بوده اما متاسفانه تراکنش تبدیل شده به سوء استفاده قابل تعریف که اعتراضات شدیدی را به دنبال داشته است  و ما به مراجع قضایی موضوع را اعلام کردیم و از آنها خواستیم که با کارشناسان آتی دادگستری با هزینه جایگاهداران موضوع را پیگیری کنند و ما از حمایت می کنیم .

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ