محققان موفق به کشف رابطه آب مروارید و بروز آلزایمر شدند!!

محققان موفق به کشف ارتباط بین بیماری آب مروارید و آلزایمر شده‌اند که می‌تواند نویددهنده روش‌های درمانی جدید برای بیماری‌های مغزی باشد.

 

Cataracts

 

به گزارش “یک پارس” به نقل از ایسنا، یافته جدید محققان مدرسه پزشکی دانشگاه بوستون شواهد متعددی از ارتباط بین دو بیماری مرتبط با افزایش سن یعنی آب مروارید و آلزایمر را نشان می‌دهد و به نظر می رسد که عوامل مشترکی در هر دو بیماری دخیل هستند.

 

به گفته محققان، رابطه معناداری بین آب مروارید کورتیکال بعنوان شایع‌ترین شکل بیماری چشم و افت فعالیت مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر وجود دارد.

 

محققان مطالعه گسترده‌ای را برای بررسی حدود ۱۹۰ هزار تغییر توالی DNA با تمرکز بر روی پروتئین دلتا- کاتنین (delta-catenin)آغاز کردند.

 

در تحقیقات قبلی نقش این پروتئین در توسعه مغز و چشم مشخص شده بود، اما شواهدی از دخالت مستقیم پروتئین در بروز آلزایمر یا آب مروارید بدست نیامده بود.

 

مطالعه جدید حاکی از افزایش رسوبات دلتا- کاتنین در بافت لنز تأییدکننده آلزایمر است؛ همچنین محققان موفق به کشف پروتئین دیگری شدند که به نظر می‌رسد افزایش آن با توسعه بیماری آلزایمر در ارتباط است.

 

این تحقیق نشان می‌دهد که زوال عقل احتمالا در خارج از مغز سرچشمه گرفته و با کل بدن در ارتباط است.

 

پروفسور «لیندسی فارر» ـ سرپرست تیم تحقیقاتی ـ تأکید می‌کند: کشف ارتباط بین آب مروارید و آلزایمر از ایده سیستمیک به جای تمرکز بر فرآیندهای محدود به مغز که منجر به بروز بیماری آلزایمر می‌شود، حمایت می‌کند.

 

این کشف می‌تواند به تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر در یک فرد با انجام معاینه ساده چشم و تحول در روش‌های درمانی این بیماری منجر شود.

 

نتیجه این تحقیق در مجله PLoS ONE منتشر شده است.

سلامت و زندگی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *