چهار مصوبه شورای عالی اصل۴۴ درحمایت از بازار

جام جم آنلاین: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تشریح جزئیات جلسه عصر چهارشنبه شورای عالی اصل ۴۴ در دفتر رییس‌جمهور، افزایش حمایت نظام بانکی از بازار سرمایه، افزایش جذابیت اوراق تأمین مالی بازار سرمایه، حمایت سهامداران عمده از بازار و تقویت نقش بازار سرمایه در تأمین مالی را چهار مصوبه مهم این شورا اعلام کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، علی صالح‌آبادی خاطر نشان کرد در این جلسه که نخستین‌ دستور آن به بررسی آخرین وضع بازار سرمایه اختصاص داشت، رییس‌جمهور با  تأکید بر حمایت کامل از بازار سرمایه گفت : در شرایط کنونی، باید از دارایی‌های مردم که در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به طور کامل حمایت و محافظت شود.

سخنگوی سازمان بورس افزود: در ادامه جلسه، راهکارهای حمایت از بازار سرمایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و چهار راهکار مهم و عملیاتی در حمایت از بازار سرمایه و تقویت این بازار، مورد تصویب شورای عالی اصل ۴۴ قرار گرفت.

۱) مصوبه اول :

صالح‌آبادی در تشریح نخستین راهکار شورا گفت: مصوب شد بازار سرمایه با دو راهکار تزریق نقدینگی به بازار و حمایت از تولیدات شرکت‌های بورسی، مورد حمایت قرار گیرد. همچنین مقرر شد نظام بانکی ازطریق سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه به میزان معین و همچنین ارائه تسهیلات به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ برای سرمایه‌گذاری در بورس، از بازار سرمایه حمایت کند.

وی افزود: کارگروهی متشکل از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس‌کل بانک مرکزی و رییس سازمان بورس تشکیل شد و قرار است این کارگروه، اوایل هفته آینده در دفتر وزیر امور اقتصادی و دارایی تشکیل جلسه دهد و درخصوص جزئیات اجرایی کردن‌ این مصوبه به‌ سرعت تصمیم‌گیری کند.

۲- مصوبه دوم :

 رییس سازمان بورس افزایش جذابیت اوراق مشارکت و صکوک قابل انتشار در بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران را دومین مصوبه شورای عالی اصل ۴۴ برشمرد و خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه شورا، مقرر شد نقش بازار سرمایه در تأمین مالی از طریق انتشار ابزارهای نوین مالی تقویت شود و جذابیت اوراق تأمین مالی بازار سرمایه از قبیل اوراق مشارکت و صکوک  افزایش یابد.

۳) مصوبه سوم :

سخنگوی سازمان بورس در تشریح سومین مصوبه شورای عالی اصل ۴۴ گفت : قرار شد برای شرکت‌هایی که قصد ورود و پذیرش در بورس یا فرابورس را دارند، مشوق‌ هایی درنظر گرفته شود.

به گفته صالح‌‌آبادی، با توجه به شفافیت بالای شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه و مالکیت مردم در این شرکت‌ها، قرار شد بانک‌ها در زمینه ارائه تسهیلات به این شرکت‌ها امتیازات و اولویت‌هایی در نظر گیرند که جزئیات این حمایت‌ها نیز در کارگروه تشکیل شده، مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت.

وی در این حال خاطرنشان کرد اینگونه حمایت‌ها بگونه‌ای صورت خواهد گرفت که شرکت‌های کوچک و متوسط نیز در تأمین مالی، با مشکلی مواجه نشوند.

۴) مصوبه چهارم :

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار حمایت سهامداران عمده از سهام شرکت‌های خود، به ویژه در شرایط کنونی را چهارمین تصمیم شورای عالی اصل ۴۴ برشمرد.

صالح‌آبادی گفت : در ابتدای جلسه ، ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضع بازار سرمایه و آمارهای کلیدی این بازار، اقدامات صورت‌گرفته در زمینه تقویت زیرساخت‌های بازار، نقش کلیدی بازار سرمایه در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و نقش این قانون در توسعه و رونق بازار سرمایه، نقش بازار سرمایه در تأمین مالی و ابزارهای نوین طراحی شده در این خصوص و نوسان های اخیر بازار، مطرح شد.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ