ارائه گزارش کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی در دانشگاه‌ها

به گزارش خبرنگار دانشگاهممتازنیوز، جلسه ۷۱۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست احمدی‌نژاد برگزار شد و مباحث این جلسه پیرامون وحدت، همدلی و همراهی بین مسئولین و انتقال آن به جامعه و  ارائه گزارش کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی در دانشگاه‌ها مطرح شد.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح مصوبات این جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: علی‌رغم اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید دستورات متعددی را مورد بررسی قرار می‌داد و نسبت به آنها تصمیم‌سازی می‌کرد به‌دلیل ارائه برخی نکات مهم؛ پیرامون وحدت، همدلی و همراهی بین مسئولین و انتقال آن به جامعه مباحث قابل توجهی مطرح شد.

دزفولی افزود: توجه به بنیان‌های اخلاقی و رعایت منش اخلاق اسلامی در همه ابعاد زندگی اجتماعی در کشور از جمله نکات مطرح شده توسط اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه بود.

تدوین منشور در زمینه اخلاق اسلامی و شیوه‌های تبدیل آن به هنجارهای اجتماعی

وی افزود: مقرر شد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با کمک متخصصین و صاحب‌نظران، منشوری را در زمینه اخلاق اسلامی و شیوه‌های تبدیل این مبانی فکری و اخلاقی به رفتارها و هنجارهای اجتماعی در بین مردم و نیز مسئولین، دستگاه‌ها و عناصر کشور تدوین و به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

تحلیل رئیس‌جمهور درخصوص تبیین اصول مترقی قانون اساسی و حقوق ملت

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این جلسه تحلیل جامعی توسط احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور درخصوص تبیین اصول مترقی قانون اساسی و به‌ویژه بخش‌هایی که مربوط به حقوق اساسی ملت است و همچنین آثار و وظایفی که این حقوق  برای مسئولین ایجاد می‌کند ارائه شد.

قرار گرفتن موارد مرتبط با بنیان‌های اخلاقی در کتب درسی

مخبر دزفولی گفت: مقرر شد با کمک وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش این موارد تدوین شده و درصورت لزوم در کتب درسی قرار داده شود.

وی افزود: با قرار گرفتن بیش از پیش موارد مرتبط با بنیان‌های اخلاقی در کتب درسی نونهالان، نوجوانان و دانش‌آموزان ما با اصول اساسی در اخلاق بیشتر آشنا خواهند شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در موارد مورد نیاز که برای جاسازی این موارد در مجموعه علمی کشور نیاز به تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی است نیز مقرر شد با هماهنگی وزارتخانه‌های مذکور و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی موارد پیشنهادی به صحن شورای عالی ارائه و تصویب شود.

ارائه گزارش کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی در دانشگاه‌ها

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به ارائه گزارش کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی در دانشگاه‌ها گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری که مسئولیت برگزاری این کرسی‌ها را بر عهده دارد گزارش خود را در این زمینه ارائه کردند.

وی افزود: گزارش ارائه شده آمار نسبتا قابل قبولی را از برگزاری این جلسات، هم‌اندیشی‌ها و برگزاری این کرسی‌ها در دانشگاه‌ها نشان داد.

مخبر دزفولی تصریح کرد: همچنین در این گزارش مشکلات، موانع و چالش‌های پیش‌رو در برگزاری کرسی‌های آزاداندشی در دانشگاه‌ها در بین دانشجویان، مسئولان دانشگاه و مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ارائه شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این گزارش موارد متعددی برای برگزاری بهتر این کرسی‌ها ارائه شد.

ارائه نکات برای برطرف شدن آسیب‌های پیش‌رو در اجرای کرسی‌های آزاداندیشی

وی افزود: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نکات گوناگونی را برای برگزاری بهتر و برطرف شدن آسیب‌های پیش‌رو در اجرای کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها مطرح کردند.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: موضوع برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و علاوه بر ایجاد فضای سازنده برای دانشگاه‌ها و نهادهای علمی کشور، موجب رشد بالندگی، تفکر و خردورزی در بین نخبگان علمی کشور می‌شود.

ادامه بررسی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها در جلسه آینده

مخبر دزفولی افزود: مقرر شد بررسی این موضوع در جلسه آینده نیز مورد توجه قرار گیرد تا مسیر ارائه نظریه‌های جدید، حرف‌های نو و بروز نبوغ و خلاقیت میان دانشگاهیان و حوزویان در بخش‌های  مختلف اعم از مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حتی اعتقادی هموارتر شده و فضاسازی‌های سازنده در این خصوص شکل گیرد.

انتهای پیام/ش۳


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ