دیابت در کلان شهرها

سلامت > عمومی– ممتازنیوز:
رئیس انجمن دیابت ایران گفت: تقریبا ۳۰ درصد جمعیت کلان شهرها یا دیابتی هستند یا در آینده به دیابت مبتلا می شوند.

دکتر اسدالله رجب در گفت وگو با ایلنا افزود: در حال حاضر بیش از ۳۷۱ میلیون دیابتی در سراسر جهان وجود دارد و تا سال ۲۰۳۰ این رقم به بیش از نیم میلیارد نفر نیز خواهد رسید.

  • مجله دیابت همشهری

وی با اشاره به اینکه تقریبا بیش از ده درصد از جمعیت ایران مبتلا به دیابت هستند، افزود: بیش از ۷ میلیون نفر در کشور ابتلا به دیابت دارند که اکثر آنها اطلاعی از دیابت خود ندارند.

رئیس انجمن دیابت ایران خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده در تهران و برخی شهرستان‌ها، بیش از ۱۴ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال مبتلا به دیابت هستند و در همین اندازه یا کمی بیشتر افرادی هستند که دیابت پنهان دارند و یا در آینده به دیابت مبتلا می‌شوند.

  • آشنایی با انجمن دیابت ایران

وی با اشاره به اینکه درصد ابتلا به دیابت در روستاها کمتر است، افزود: شهرنشینی به دلیل کاهش فعالیت جسمی، تغذیه نامناسب در معرض استرس قرار گرفتن از عوامل موثر بروز بیماری دیابت است.

رجب با اشاره به اینکه در شهرهای بوشهر و یزد درصد ابتلا به دیابت بیش از ۱۶ درصد است، افزود: البته افزایش دیابت در این شهرها دلیل خاصی ندارد و ممکن است مربوط به مسائل ژنتیک باشد اما به طور کل نمی توانیم علتی را برای آن پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه دیابت در شهرهای شمالی نسبت به گذشته بیشتر شده است، افزود: البته دلیل عمده این است که شمالی‌ها در گذشته در شالیزارها مشغول به کار بودند اما امروزه بیشتر به آپارتمان نشینی روی آورده‌اند.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *