پذیرش پیشنهاد ایران مبنی بر لزوم اصلاحات در روند تصمیم‌گیری‌های آژانس

سلطانیه اعلام کرد :

ایران > سیاست‌خارجی
نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: آژانس پیشنهاد ایران مبنی بر لزوم اصلاحات در روند تصمیم‌گیری خود را پذیرفت.

به گزارش همشهری آنلاین، «علی‌اصغر سلطانیه» بعد از پایان پنجاه ‌و ششمین نشست سالانه اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، به پرس تی‌ وی گفت: پیام بسیار روشن بود. تمام اعضا اهمیت زیادی بر لزوم بهبود کارایی روند تصمیم‌گیری قائل هستند.

نماینده ایران خاطر نشان کرد، این کشور اصلاحاتی را بر اساس معایب و مشکلات موجود در روند سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری آژانس و به ویژه شورای حکام ارائه داد.

وی افزود: ایران پیشنهاد داد که بعد از ۵۰ سال، لازم است اصلاحات و تغییراتی یا بهتر بگویم بهبودی در ساختار، اهداف و روند تصمیم‌گیری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گیرد.

به گفته سلطانیه، نگرانی عمومی در رابطه با گسترش سلاح‌های اتمی، عدم موفقیت در خلع سلاح اتمی و خطر قابلیت‌های اتمی رژیم اسرائیل برای صلح و امنیت خاورمیانه و تمام جهان از دیگر مسائلی بود که در جریان پنجاه و ششمین نشست آژانس مورد مذاکره قرار گرفت.

اعضای آژانس همچنین بر لزوم همکاری فنی نزدیک‌تر با یکدیگر تاکید کردند.

بر پایه این گزارش، در پنجاه و ششمین نشست عمومی سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین با پیشنهاد تهران مبنی بر لزوم جلوگیری از اقدامات خرابکارانه علیه تاسیسات هسته‌ای کشورهای عضو موافقت شد.

این طرح پیشنهادی که روز شنبه از سوی سلطانیه اعلام شد، در پیش‌نویس قطعنامه آژانس درباره امنیت هسته‌ای که در نشست اخیر به تصویب رسید، گنجانده شده است.

بیش از سه هزار نماینده از ۱۵۵کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سازمان‌های بین‌المللی، سازمان‌های غیردولتی و رسانه‌ها در نشست پنج روزه آژانس که از ۱۷تا ۲۱ سپتامبر (۲۷تا ۳۱شهریور) به طول انجامید، حضور پیدا کردند.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ