ایران در میان ۱۵ کشور کمتر بدهکار جهان

بینا- مجمع جهانی اقتصاد با بررسی نسبت بدهی‌‌های دولتی ۱۴۴ کشور جهان به تولید ناخالص آنها اعلام کرد ایران با رقم ۷/۱۲ درصدی، از نظر سطح پایین بدهی‌ها در رتبه ۱۵ جهان و بالاتر از همه کشورهای توسعه یافته قرار گرفته است.
به گزارش فارس، مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی نسبت بدهی‌های دولتی ۱۴۴ کشور جهان به تولید ناخالص داخلی آنها را مورد بررسی قرار داده و رتبه این کشورها را در این زمینه اعلام کرده است.
بر اساس این گزارش، ایران از نظر میزان بدهی در رتبه ۱۳۰ این فهرست قرار گرفته است. نسبت بدهی‌های دولت به تولید ناخالص داخلی در ایران بالغ بر ۷/۱۲ درصد اعلام شده است که بدین ترتیب فقط سطح بدهی‌های ۱۴ کشور کمتر از ایران است.کشورهای ژاپن و یونان در رتبه‌های نخست و دوم این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند. نسبت بدهی‌های این کشورها به تولید ناخالص داخلی آنها به ترتیب برابر ۸/۲۲۹ درصد و ۸/۱۶۰ درصد است.
جامائیکا با ۱۳۹ درصد بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی در جایگاه سوم قرار دارد و پس از آن به ترتیب کشورهای لبنان با ۲/۱۳۶، ایتالیا با ۱/۱۲۰، باربادوس با ۳/۱۱۷، پرتغال با ۸/۱۰۶، ایرلند با ۱۰۵، آمریکا با ۹/۱۰۲ و سنگاپور با ۸/۱۰۰ درصد بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار دارند.
در رتبه‌های نخست کشورهای بدهکار کشورهای بحران‌زده اروپایی مثل یونان، ایتالیا، پرتغال و ایرلند به چشم می‌خورند؛ سوئیس که در میان کشورهای توسعه یافته کمترین بدهی را دارد در جایگاه ۹۴ قرار دارد. همچنین آمریکا که از لحاظ رقم دلاری به عنوان بدهکارترین کشور جهان شناخته می‌شود در رتبه نهم قرار دارد؛ بدهی‌های ملی این کشور اخیرا از مرز ۱۶هزار میلیارد دلار گذشته است که رکوردی در جهان محسوب می‌شود.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *