تعیین هویت پیکر شهدای مجهول الهویه با نرم‌افزار ایرانی

جمعه ۱۹م آبان به نقل از منبع ذکر شده در انتهای خبر در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

تعیین هویت پیکر شهدای مجهول الهویه با نرم‌افزار ایرانی

تعیین هویت پیکر شهدای مجهول الهویه با نرم‌افزار ایرانی

 نرم افزار تعیین هویت ژنتیکی در مرکز تحقیقات ژنتیک انسانی دانشگاه بقیه الله اعظم (عج) طراحی شد.

به گزارش تفسیری راسخون به نقل از ایسنا، هدف اصلی از طراحی این نرم افزار تعیین هویت قربانیان مجهول الهویه به جای مانده از بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه شهری است و در داخل کشور تا به حال بیشتر برای تعیین هویت پیکر شهدای مجهول الهویه هشت سال جنگ تحمیلی ایران و عراق نرم افزارهای خارجی مورد استفاده قرار گرفته است. بها بالای استفاده از نرم افزارهای مشابه خارجی و همچنین مشکلات امنیتی ناشی از افشای اطلاعات ژنتیکی افراد داخل کشور برای نهادهای اطلاعاتی بیگانه سبب شده که متخصصان دانشگاه بقیه الله اعظم در جهت خودکفایی کشور در این زمینه اقدام به طراحی نرم افزار «نور» نمایند.

طراحان نرم افزار «نور» طی سخنرانی در چهارمین همایش بیوانفورماتیک ایران به تشریح نحوه عملکرد این نرم افزار پرداختند.

بخش اول این جلسه سخنرانی، توضیح اجمالی فرآیند تعیین هویت ژنتیکی شامل مراحل استخراج DNA از نمونه، پردازش اطلاعات به دست آمده از DNA استخراج شده و تهیه پروفایل برای آن و در نهایت مقایسه پروفایل به دست آمده با پروفایل های موجود در پایگاه های داده بود و در ادامه به تشریح ویژگی‌های نرم افزار «نور» پرداخته شد.

به گفته نماینده گروه طراحی نماینده، نشانگرهای ژنتیکی مورد استفاده در این نرم افزار شامل مجموعه ای از توالی‌های ماهواره‌یی با پلی مرفیسم بالا در جمعیت ها و قومیت های مختلف می باشند که تعیین ویژگی آنها ساده و ارزان بوده و همچنین از نرخ جهش پایینی برخوردار می باشند.

هویت شهدایی چون سردار حسن تهرانی مقدم از شهدای غدیر، سردار شهید علی هاشمی، فرمانده قرارگاه نصرت، سردار شهید حاج عبدالحسین برونسی، فرمانده تیپ خط شکن جواد الائمه (ع) و سرلشکر خلبان شهید عباس دوران با استفاده از نرم افزار نور تعیین شده است.

/۱۱۱/


اخبار راسخون / علم و فناوری

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *