تقلید از خشم والدین علت اصلی پرخاشگیری کودکان است

پرخاشگری در کودکان، واکنشی دربرابر تامین نشدن نیازهای روحی، روانی و مادی است که به صورت تقلید از خشم والدین و اطرافیان درکودکان بروز می‌کند.

سعیده سادات هراقی، مشاوره و روانشناس سازمان بهزیستی، درگفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: علت اصلی پرخاشگری درکودکان عوامل بیرونی و محیطی است، درحقیقت خشم کودکان، در مقابل مسائلی که کودک را ناراحت می‌کند.
وی افزود: دربزرگسالان عوامل بیرونی و درونی هر دو خشم تاثیر گذارهستند ، اما کودکان هنگامی که نیازهای روحی و روانی آنان تامین نشود، به مرور زمان پرخاشگر می‌شوند.

وی با بیان اینکه کودکان درهنگام مقایسه شدن با دیگران خشمگین می‌شوند، توضیح داد: تقلید از پرخاشگری دیگران از جمله پدر ومادر و بچه های دیگر دربین کودکان شایع است و اغلب هنگام پرخاشگری به صورت صدمه زدن به خود و دیگران، لجبازی، درس نخواندن بروز می‌کند.

وی نوع برخورد والدین درهنگام پرخاشگری کودکان را مهم دانست وافزود: عدم مقابله به مثل، و بررسی دلایل خشم کودکان کمک شایانی درکنترل پرخاشگری آنان دارد.

هراتی ادامه داد: والدین باید درمقابل کودک خشم خودشان را کنترل کنند و تا حد امکان محیط و الگوی نامناسب که پرخاشگری را درکودکان تشدید می‌کند را حذف کنند و کودکان رامشغول فعالیت هایی از قبیل ورزشی و آموزشی نمایند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *