«‌ زعفران ممتاز قائنات »‌ تقلبی و دارای نشان استاندارد جعلی است

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : محصول زعفران رشته ای با نام تجارتی «‌ زعفران ممتاز قائنات » ، تقلبی و جعلی است و توزیع آن خلاف قانون و جرم محسوب می گردد .

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل استاندارد استان اصفهان ؛ بر اساس این گزارش اخیراً محصول زعفران رشته ای با نام تجارتی «‌ زعفران ممتاز قائنات » در وزن  ۱  گرمی و فاقد کد ۱۰ رقمی در بازار مصرف ملاحظه شده که پس از بررسی های لازم و استعلام از استان محل تولید (‌ خراسان رضوی بر اساس مندرجات روی بسته ) ، جعل علامت استاندارد و تقلبی بودن این محصول محرز گردید و لذا هرگونه توزیع و اقدام به فروش و عرضه ی آن غیر قانونی و تخلف محسوب میگردد .

روابط عمومی اداره کل استاندارد استان اصفهان اعلام کرد : تقلب در زعفران منحصر به مخلوط کردن یک گیاه شبیه زعفران با این محصول نیست ؛ بلکه زعفران تقلبی حتی شامل سنگین کردن وزن آن با استفاده از چربی ، عسل ، نمک و شکر هم می‌شود چراکه این گیاه ارزش بالایی دارد و هر گرم آن قیمتی گزاف در بازار مصرف فروخته می‌شود .

گرچه خالص بودن یا نبودن زعفران در آزمایشگاه‌ ها به راحتی قابل شناسایی است اما تشخیص آن برای مصرف کنندگان به راحتی ممکن نیست با این حال ، اگر کلاله‌ های زعفران بسیار براق باشد باید به آن شک کرد یا در صورت ملاحظه این ظاهر غیر طبیعی آن را بین انگشتان دست یا روی کاغذ له کرد تا چنانچه ماده خاصی از آن روی کاغذ نقش بست و کاغذ و انگشتان دست چرب شد ، در این صورت مشخص می‌شود زعفران به چربی خاصی آغشته شده تا وزنش بیشتر شود .

بر اساس این گزارش ،‌ شکل ظاهری زعفران یکی از روش ‌های شناسایی خالص بودن آن است . ظاهر این محصول شبیه میخک است ؛ به گونه‌ای که پایین گیاه میله‌ ای و انتهای آن دندانه دار ، پهن و قیچی شکل است . همچنین رنگ زعفران باید قرمز تند باشد نه روشن و شکل کلاله‌ های آن نیز نباید براق باشد

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ