مصرف شیر پرچرب سبب گسترش بیماری‌های ریوی در هوای آلوده می گردد

۱۸م دیماه ،

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف شیر پرچرب سبب گسترش بیماری‌های ریوی در هوای آلوده می گردد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران به نقل از وبدا؛ دکتر زهرا عبداللهی ، با بیان این مطلب گفت: شیر و لبنیات پرچرب می تواند زیان های ناشی از آلودگی هوا را افزایش دهد زیرا اسیدهای چرب اشباع موجود در شیر و لبنیات پرچرب  سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و سبب گسترش بیماری‌های ریوی در هوای آلوده شود.

وی افزود: انواع فلزات سنگین مانند سرب که با سوختن بنزین وگازوئیل در هوا منتشر می شود نیز می تواند با رقابت در جذب ریزمغذی هایی ازجمله کلسیم، آهن و روی در بدن تجمع یافته و در نهایت سرطان را به دنبال داشته باشد.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: عوارض و پیامدهای آلودگی هوا برخی از اشخاص از جمله کودکان، مادران باردار، سالمندان و مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی و بیماری ای ریوی بیشتر است.

وی پیشنهاد کرد: بهتر است اشخاص وزانه حداقل ۲ لیوان شیر کم چرب ( کمتر از ۵/۱% چربی)  مصرف کنند زیرا شیر به دلیل دارا بودن فسفر، منیزم و کلسیم، خنثی کننده سموم است هم چنین شیر، دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می کند.

دکتر عبداللهی خاطرنشان کرد: زمانی که میزان باکتری های مفید بر اثر ورود سرب و مواد آلاینده به بدن کم شود، عمل دفع هم با مشکل مواجه می گردد و این مواد در بدن باقی می مانند کلسیم موجود در شیر، منجر به کاهش جذب سرب و همه فلزات سنگین موجود در هوای آلوده می گردد. /ح


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *