پرداخت یکصد هزار وام نوسازی مسکن های فرسوده

چکیده: معاون وزیر راه و شهرسازی از برنامه پرداخت یکصد هزار وام نوسازی مسکن در بافت های فرسوده شهری خبر داد

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت : بیش از ۱۲۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده کشور در سال جاری نوسازی می شود.

مجید کیان‌پور مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در سال جاری ۵۶ هزار واحد نوسازی شده واگذار شده است و تا پایان شهریور ۲۵ هزار واحد دیگر آماده واگذاری می شود.
وی گفت : ۳۹ هزار واحد دیگر هم در نیمه دوم سال واگذار خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: تا پایان نیمه اول سال ۹۲ در مجموع ۲۰۰ هزار واحد را واگذار می کنیم .
بافت‌های فرسوده شهری بر اساس سه شاخص ریزدانگی، نفوذناپذیری و ناپایداری و براساس دستورالعمل شورای عالی معماری و شهرسازی تعیین می شود.
تاکنون ۷۲ هزار هکتار بافت فرسوده در ۴۷۱ شهر کشور شناسایی و تعیین محدوده شده است.
در این مناطق حدود ۲/۲ میلیون واحد مسکونی ناپایدار با جمعیتی بالغ بر ۸ میلیون نفر وجود دارد. در طول برنامه چهارم توسعه که از ابتدای دولت نهم و دهم آغاز شده ، ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از بافت‌های فرسوده کشور احیا و بهسازی شده و در سال ۹۰ به عنوان نخستین سال برنامه پنجم توسعه، هزار و ۴۰۰ هکتار دیگر نوسازی شده است.

در مجموع از ابتدا تاکنون با تخریب بیش از ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در محدوده بافت‌های فرسوده، بیش از ۵۵۰ هزار واحد مسکونی در این مناطق نوسازی شده است.

کیانپور گفت : بر‌اساس برآوردهای انجام شده هزینه نوسازی یک هکتار بافت فرسوده به‌طور تقریبی یکصد میلیارد ریال است و چنانچه این عدد در میزان محدوده بافت‌های فرسوده کشور که تاکنون نوسازی در آنها صورت نپذیرفته ( ۶۵ هزار هکتار) لحاظ کنیم تأمین این مقدار اعتبار (با توجه به سایر اولویت‌های اعتباری موجود در کشور) یقیناً از عهده دولت بر‌نخواهد آمد.
وی تاکید کرد : با توجه به این واقعیت و با عنایت به قانون برنامه پنجم توسعه که در آن دولت و شهرداری‌ها موظف شده‌اند با ارائه تسهیلات و تشویقات لازم زمینه احیا و بهسازی حداقل ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده کشور را در هر سال فراهم آورند، لازم است دولت و شهرداری‌ها با ارائه بسته‌های تشویقی و حمایتی، زمینه حضور فعال مردم و سرمایه‌گذاران و سازندگان بخش خصوصی را در عرصه احیا و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری فراهم آورند.

وی گفت : با موافقت نمایندگان ویژه رئیس جمهور در کارگروه مسکن، بانک مرکزی موظف است برای توزیع یکصد هزار فقره تسهیلات جدید احیای بافت فرسوده بین بانک‌های عامل ملی، ملت، تجارت، رفاه، صادرات و سپه در سال جاری اقدام کند که برای هر واحد در روش سنتی ۲۰۰ میلیون ریال، روش نیمه صنعتی ۲۲۰ میلیون ریال و صنعتی ۲۵۰ میلیون ریال با نرخ سود تسهیلات در دوران مشارکت معادل ۲۰ درصد و در زمان فروش اقساطی ۱۵ درصد (به مدت ۱۵ سال) است.
کیان پور گفت : همچنین با موافقت وزیر راه و شهرسازی امسال ۱۰۰ هزار تسهیلات جدید از محل خط اعتباری مسکن مهر به روش خودمالکی برای هر واحد به میزان ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد. نرخ سود این تسهیلات به ترتیب ۹ درصد، ۷ درصد و ۴ درصد برای شهر تهران، مراکز استان‌ها و سایر شهرها خواهد بود.

این تسهیلات به افراد واجد شرایط (دارای فرم (ج) سبز و متأهل یا سرپرست خانوار) پرداخت خواهد شد.
این تسهیلات بدون سپرده‌گذاری به متقاضیان پرداخت می‌شود و با هدف تسریع در روند نوسازی، شهرداری‌ها تخفیف ۵۰ درصدی در عوارض و تراکم تشویقی می‌دهند.
کیان‌پور همچنین از تصویب افزایش تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده در کارگروه مسکن خبر داد و افزود: قرار است وام مسکن نوسازی از ۲۰ به ۳۰ میلیون تومان افزایش یابد که این امر مستلزم تصویب در شورای پول و اعتبار است که امیدوارم با تصویب نهایی این مهم، جهش خوبی در نوسازی بافت‌های فرسوده صورت گیرد.


ارانیکو – آخرین اخبار و مقالات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *