نتیجه نظر سنجی «هافینگتون پست» با یک مقاله عوض شد

اما مقاله پل فریل در مورد ایران هراسی و تهدید ایران دست مایه ای می شود تا هافینگتون پست دست به اقدامی جالب بزند. این سایت در یک نظرسنجی از کاربران خود می خواهد که به این سوال پاسخ دهند که «آیا ایران تهدیدی هسته ای برای غرب است؟». پس از ثبت نظر کاربران مقاله فلین در کنار مقاله ای از «توبی گرین» که پاسخ مثبت به این سوال می دهد نمایش داده می شود و نتیجه ای که حیرت آور است.

 
تلاش برخی رسانه ها و دولت های کشورهای غربی برای دامن زدن به ایران هراسی و تحریف برنامه هسته ای ایران نه تنها با مخالفت ایرانیان روبه رو شده است، بلکه واکنش افراد مستقل و حتی برخی سیاستمداران غربی را نیز به همراه داشته است.
 
به گزارش «تابناک»، یکی از اعضای حزب کارگر انگلستان و نماینده پارلمان این کشور در یادداشتی که به تازگی منتشر کرده، رویکرد غرب در قبال برنامه هسته ای ایران را به چالش کشیده است. «پل فلین» یادداشتش را با اشاره به جنگ عراق آغاز می کند و می نویسد کسانی که دستاوردشان برای ما نقش آفرینی بریتانیا در عراق بود، جنگ موهوم تازه ای را برنامه ریزی می کنند.
 
وی با زبانی کنایه آمیز ادامه می دهد «بلر ۸۰ نماینده پارلمان عضو حزب کارگر را ترساند، تطمیع کرد و فریب داد تا رای ممتنع یا موافق برای جنگ بدهند. اکثریت لازم نمایندگان مجلس عوام برای جنگ عراق ۱۷۹ نفر بود – دقیقا برابر با تعداد سربازانی که به دنبال سلاح کشتار جمعی ناموجود عراق کشته شدند. ۴۲۲ سرباز در افغانستان برای حفاظت بریتانیا از تهدید تروریستی ناموجود طالبان کشته شدند. چند نفر در اقدام مرگبار برای دفاع از ما در مقابل موشک های دوربردناموجود ایران که حامل تسلیحات هسته ای ناموجود ایرانی ها است جان خود را از دست خواهند داد؟ ».
 
فلین در ادامه یادداشت خود که در «هافینگتون پست» انگلستان منتشر شده است روزنامه «دیلی تلگراف» را به علت آن که با تکرار هراس هسته ای آمریکا/ اسرائیل وحشت افکنی می کند، مورد نقد قرار می دهد. وی مدعی است که دیلی تلگراف این مساله را جایگزین تهدید جنگ با روسیه کرده است که سطح هراس غرب را جوشان نگه داشت و به مدت نیم قرن رونق تجارت اسلحه را به همراه داشت، و اکنون دروغ ایران بهانه ای شده است برای استقرار موشک های آمریکا در جمهوری چک که پوتین هم از این دروغ آشکار عصبانی شد.
 
این نماینده پارلمان می گوید ورای تبلیغات جهانی، واقعیات نیازمند شنیده شدن است. «تهران بمب ندارد، برای ساخت آن تصمیم نگرفته است، و احتمالا سال ها تا دستیابی به حامل کلاهک هسته ای فاصله دارد. موساد و سیا تصدیق می کنند». وی برای تایید ادعای خود به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در نوامبر ۲۰۱۱ اشاره می کند که سخنی از برنامه هسته ای نظامی ایران در آن نبود و می افزاید: ایران ناقض هیچ یک از تعهدات «معاهده منع گسترش» سلاح های هسته ای نیست، اسرائیل هست. تاسیسات هسته ای ایران به روی بازرسان آژانس باز است، تاسیسات اسرائیل نیست. اسرائیلی که نزدیک به ۴۰۰ بمب هسته ای و توانایی ارسال آن ها به هر پایتختی در خاورمیانه را دارد.
 
وی ضمن این که دیلی تلگراف را به کاربرد استاندار دوگانه که می تواند انگلیس را به سمت جنگ بکشاند متهم می کند، آمریکا، اسرائیل و دیگران را که ایران را تهدید به عملیات نظامی می کنند ناقض ماده ۲٫۴ منشور سازمان ملل متحد می داند که از دولت های عضو می خواهد از کاربرد «تهدید به استفاده از زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی» دولت های دیگر خودداری کنند.
 
فریل همچنین به فتوای رهبر انقلاب در مورد حرام بودن در اختیار گرفتن سلاح هسته ای اشاره می کند و این موضوع را یادآور می شود که ایران هرگز کشور دیگری را مورد تهاجم قرار نداده است. در پایان وی این پرسش را مطرح می کند که ایران در چه شرایطی دست به حمله اتمی خواهد زد، و خود پاسخ می دهد که برای هیچ دولتی و برای کره زمین، نابودی قطعی دوطرفه یک انتخاب پذیرفتنی نیست.
 
اما مقاله پل فریل در نقد ایران هراسی و تهدید ایران دست مایه ای می شود تا هافینگتون پست دست به اقدامی جالب بزند. این سایت در یک نظرسنجی از کاربران خود می خواهد که به این سوال پاسخ دهند که «آیا ایران تهدیدی هسته ای برای غرب است؟». پس از ثبت نظر کاربران مقاله فلین در کنار مقاله ای از «توبی گرین» که پاسخ مثبت به این سوال می دهد نمایش داده می شود و سپس مجددا از کاربران می خواهد که نظر خود را راجع به همان سوال ابراز کنند.
 
نتیجه این نظرسنجی تا کنون نشان دهنده آن است که ابتدا ۳۴ درصد موافق، ۵۴ درصد مخالف، و ۱۲ درصد بدون نظر هستند، در حالی که پس از مطالعه این مقالات پاسخ ها به ۳۶ درصد موافق، ۶۱ درصد مخالف و ۳ درصد بدون نظر تغییر یافته است. مساله ای که نه تنها نشان دهنده مخالفت اکثریت رای دهندگان با ادعای تهدید آمیز بودن برنامه هسته ای ایران است، بلکه تاثیر روشن گری در مورد ماهیت برنامه هسته ای ایران بر افکار عمومی کشورهای غربی را نیز آشکار می سازد.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *